Optimus 575

Optimus 575

Val 193

Manj je več

AVTOR Julijan Višnjevec
FOTO Julijan Višnjevec

Čoln, ki sem ga testiral pred koprsko luko, je obetal veliko, kljub temu, da njegova dolžina ni presegala šestih metrov. A že dolgo vemo, da ni vse v dolžini, zato so me na testu zanimale predvsem plovne lastnosti, uporabnost in stroški lastnika. Novinec z na prvi pogled nekoliko agresivnim izgledom je izdelan na osnovi bogatih izkušenj s področja uporabe trdnih in lahkih materialov ter inovativnih rešitev, ki jih ima podjetje Ocean tec, d. o. o.

Optimus 575 je že na prvi pogled drugačen; že takoj diši po inovativnosti in nekonvencionalnem pristopu v izdelavi plovila enakega velikostnega razreda. Kako tudi ne bi, saj pri Ocean tecu izdelujejo regatne jadrnice tipa class 40, TOD, napihljive čolne VSR in druge. Pod projekt optimus 575 se je podpisal Sam Manuard, ta isti snovalec, ki je že pokazal, kaj zmore s projektoma seascape in mini transat 650 ter številnimi drugimi. Iz njegove bogate »flote« je razvidno, da Manuard riše predvsem hitre jadrnice, ki »rade« glisirajo, svojo trupno hitrost pa presegajo kot za šalo. …

Ocean tec, d. o. o.

Preden nadaljujemo z opisom lastnosti optimus 575, najprej še nekaj informacij o ladjedelnici, kjer je bil optimus zasnovan in izdelan v razvojem centru na Jesenicah od enega izmed ustanoviteljev in lastnikov, Gabra Breganta. Podjetje Ocean tec, d. o. o. je bilo ustanovljeno leta 2006, ko je začelo z minimalnim finančnim kapitalom in velikim inovativnim ter razvojnim potencialom. Za izdelavo hitrih jadrnic tipa class 40 so našli svoje zavetje najprej v najetih prostorih, nato pa v tehnološkem parku na Jesenicah. Jadrnice razreda class 40 so 12-metrski oceanski bolidi s samo enim članom posadke. Večina regat je čezoceanskih, med njimi je najbolj odmevna Route du Rhum, ki je zaradi priljubljenosti tudi ena izmed najbolj spremljanih preizkušenj s strani širše javnosti. Dve od skupaj 45 jadrnic na preizkušnji v letu 2010 sta bili tako razviti in izdelani prav na Jesenicah. Sodelovali so tudi pri razvoju jadrnice razreda volvo 70 ter drugih manjših jadrnic in motornih čolnov. Prav vsi projekti so bili in so še enkratni, zato jim bomo namenili nekaj več prostora v eni od prihodnjih številk Vala.

Odprt in širok kokpit

Glede na zasnovo bi lahko umestili optimus 575 med športne, družinske ali celo delovne čolne. To so imeli v mislih tudi snovalci in zato pustili kupcu širok spekter uporabe, sami pa so poskrbeli za funkcionalno zasnovan kokpit, z možnostjo različnih elementov. Odprt in širok kokpit se konča z majhno ploščadjo z vgrajeno lestvijo, primerno za kopanje. …

Več si lahko preberete v Valu št. 193.