Zimski lov na zobatca …

Zimski lov na zobatca …

Val206
AVTOR Robert Renninger
FOTO Robert Renninger

Zobatca je težje uloviti poleti, ko so temperature morja višje, poleg tega pa lovi svoj plen v termoklinu, tj. predelu temperaturne razlike morja na globini od 10 do 20 metrov. Priznam, da sem se nekako zaljubil v zimski lov na tega čudovitega predatorja, ribo, ki skoraj nima sovražnika, ki je kralj pod morjem, vijolični lepotec, kaskader, podmornica, torpedo, vse to in še več. Tako vesel sem vsakič, ko ga objamem, ko vem, da je samo moj. Seveda ga pojemo z družino in s prijatelji, ampak v tistem trenutku, ko ga dvignem na barko, so emocije najmočnejše. Če ga ujamemo v plitkejšem predelu, je zlato rumene barve, če je ujet na globini več kot recimo 30 m, pa do površine ohrani svojo tipično vijoličasto barvo. Takšen je najlepši.

Zimski lov na zobatca je poleg lova na tune vrhunec vsakega ribolova. Hladno morje, še hladnejše ozračje, ki je nadvse »toplo«, če le ribe grizejo. Najprej je pomembna vaba, kajti zobatci imajo narejeno »fakulteto« iz izmikanja; saj veste, težko je »prevarati« doktorja pod morjem. Dobro vidi, čuti in sliši. Tako običajno grize le na živo vabo, izjema pa so meseci, ko brani svoje ozemlje pod morjem in napada tudi umetne vabe – te predvsem odganja in ne grize zaradi lakote. Živa vaba so lahko lignji, iglice, šaruni, skuše, ušate in še katera od manjših rib, ki jih zobatec v naravnem okolju preganja. Kako vabo nataknemo, da ohrani naravno obnašanje pod vodo, je prav tako umetnost. Čim manj poškodb zadamo ribi ali lignju, ko vanje zatikamo trnke, toliko bolje in hitreje bomo ulovili zobatca. Najprej je na vrsti predvez dolžine od pet do deset metrov, potem sledi težki svinec, in sicer od 0,5 do 1 kg, nazadnje pa laks ali tanka vzdržljiva vrvica do globine, na kateri lovimo. Najlažje je z barke loviti s palico, z manjših bark pa ribiči lovijo tudi na roke, s tako imenovano viško panulo, kjer so na laksu po celi dolžini enakomerno razporejeni manjši svinci. Barka pluje le s hitrostjo med 0,8 in 1,2 vozla, čisto počasi, da vaba imitira naravno obnašanje. Kar koli drugega za nas pomeni neuspeh.

Če sem iskren, sem zobatce na panulo začel loviti šele tri leta nazaj, medtem ko se s podvodnim ribolovom ukvarjam že več kot 30 let. …

ZOBATEC V KRUŠNI PEČI
Če nas je veliko, potem je to zagotovo najboljša možnost priprave, hkrati pa tudi najlažja, saj priprav ni veliko, potrebujemo pa le dober ogenj in ogromno žerjavice. Zobatca dobro nasolimo in ga začinimo s čim manj zelišči, ki bi prekrila okus – morda dodamo le vejico rožmarina, timijana ali koprca, ki jih natremo po koži, nikakor pa ne v trebušno odprtino, saj potem večina najboljših delov dobi priokus po zeliščih. Krompir pri večjem zobatcu narežemo na večje kose, saj tudi riba potrebuje kar nekaj časa, da se speče, prav tako korenje, na pol prerezano čebulo in bučke. …

Več si lahko preberete v 206. št. revije Val navtika.