Zaščita plovil z anodami – 1.del

Zaščita plovil z anodami – 1.del

Val 187
AVTOR Tadej Povhe
FOTO Tadej Povhe

Izkušnje govorijo, da se lastniki plovil ne ukvarjajo toliko s teorijo pasivne katodne zaščite, temveč se jih večina zaustavi pri povsem praktičnih vprašanjih vezanih na anode, kot so: koliko žrtvenih anod potrebujem, katere vrste in oblike anod naj izberem, kam in kako naj jih namestim in podobno. V nadaljevanju prispevka bom poskušal odgovoriti na pogosta praktična vprašanja. …

Izbira ustreznega števila anod, njihove količine in površine

V laični javnosti velja prepričanje, da je najpomembnejši kriterij učinkovite katodne zaščite količina žrtvenih anod, ki se namesti na plovilo. Omenjeni kriterij je izjemno pomemben, vendar ni edini, z vidika kratkotrajne katodne zaščite plovila pa ni niti najpomembnejši. Poleg količine žrtvenih anod je izjemno pomembna tudi površina žrtvenih anod, od katere je odvisna velikost električnega toka, ki ga anoda proizvede in s tem omeji, če ne celo izniči škodljive procese korozije.  …

Izbira ustreznega materiala in oblike žrtvenih anod

Velja pravilo, da so za območje Jadranskega morja in drugih enako slanih voda primerne anode iz cinkovega materiala, medtem ko se v sladkih vodah (jezerih) uporabljajo magnezijeve anode, ki imajo večji električni potencial, saj premagujejo večjo električno upornost elektrolita (vode). …

Kontakt:

Povhe navtika, Vinje 122, 1262 Dol pri Ljubljani

http://www.povhenavtika.4mg.com/index_si.html, povhenavtika@gmail.com, tel: 01 5647 392.

Več si lahko preberete v 187. št. revije Val navtika.