Volvo Ocean Race – Vizija novega desetletja

Volvo Ocean Race – Vizija novega desetletja

Val220
    AVTOR Jakica Jesih

    Do starta nove edicije regate Volvo Ocean Race so še štirje meseci in pred kratkim se je floti pridružila peta ekipa, ki bo jadrala za Hongkong. Tokratna regata se bo ponovno – in zadnjič – odvijala na 65-čeveljskih one-designih. Sedem ekip bo lahko jadralo na prav tistih (sicer prenovljenih) iz prejšnje regate, AkzoNobel pa na popolnoma novi jadrnici. Čeprav je odločitev za prehod na one-designe pred tremi leti dvignila kar nekaj prahu predvsem med tehnično, inženirsko močnejšimi in kreativnejšimi ekipami, je nenazadnje (nedvomno iz finančnih razlogov) obveljalo prepričanje, da VOR brez te odločitve ne bi dočakal svoje naslednje izdaje. Posledično se VOR danes počuti močnejšega in ambicioznejšega kot kadarkoli dozdaj. One-designi tako niso več vprašanje, naslednje aktualno pa je, kakšni. Varnejši enonotrupci ali drzni večtrupci, ki hitrostne rekorde podirajo tudi na odprtomorskih poligonih, čeravno ne nujno v Južnem oceanu. Dolgo se je šušljalo, ugibalo in predvidevalo, v katero smer bo Volvo Ocean Race usmeril svoje barke, dokler nismo sredi maja v Göteborgu, na sedežu Volva in cilju zadnje edicije regate 2014/15, slovesno izvedeli težko pričakovano novico.

    VOR-ovo vodstvo, ki mu od letošnjega januarja poveljuje Mark Turner, je (ponovno) sprejelo salomonsko odločitev: oceanske etape se bodo od regate po letošnji vozile na novih, 60-čeveljskih one-designih s krilci, in-port regate pa na 32–50-čeveljskih katamaranih. Novo generacijo obeh one-designov bodo predstavili v začetku leta 2019, v uporabi pa bodo šest let, torej za dve izdaji regate. Mark Turner je odločitev komentiral tako: »Veliko smo razmišljali o razlogih za in proti enotrupcem in večtrupcem v prihodnjih VOR-ovih regatah in obe možnosti sta bili deležni številnih argumentov za in proti. …

    Kdaj večtrupci?

    Krilca so bila na 60-čeveljskih IMOCA-h na preizkušnji že v zadnjem Vendée Globu in pomenijo velik korak naprej v hitrostnem oceanskem jadranju enotrupcev. Dodana vrednost VOR-ove odločitve za nove 60-čeveljske enotrupce s krilci je tudi v tem, da bodo ti z nekaj tehnično in finančno nezahtevnimi prilagoditvami uporabni tudi skladno z vsemi pravili razreda IMOCA, tako za solo jadranje na regati Vendée Globe kot v dvočlanski posadki na regati Barcelona World Race. Enotrupce bo oblikoval Francoz Guillaume Verdier, gradili pa jih bodo še naprej v marini Persico v Bergamu. …

    Jadrnice v najem

    Za začetek bodo zgradili osem enotrupcev in osem katamaranov, ki bodo ekipam na razpolago za najem. V vodstvu VOR-a upajo, da bodo tako pritegnili tudi katero od ekip, ki si nakupa dveh novih jadrnic ne bi mogla privoščiti. Prednost pri najemu bodo imele ekipe tokratne regate, prve jadrnice pa naj bi zaplule januarja 2019. Celotna flota naj bi bila v vodi sredi leta 2019. »Skupaj z vse bogatejšim paketom ugodnosti, ki ga ekipam ponuja VOR, pričakujemo, da bodo proračuni ekip ostali enaki dosedanjim,« ocenjuje Mark Turner. …

    Več si lahko preberete v 220. št. revije Val navtika