Voda v gorivu
Moja babica je vedno govorila, da voda še za v čevelj ni dobra. Življenjska tekočina, ki nam pomeni vse, ko je ni več, ki pa je v rezervoarju goriva vedno odveč. Naredi lahko veliko škode, ki se je morda niti ne zavedamo. Majhna izguba motorja na moči pa je še najmanjši problem.
KAKO VODA PRIDE V GORIVO?
Voda lahko pride v gorivo na zelo veliko načinov, ki so delno lahko posledica lastne nepozornosti (na primer slabo zaprt pokrov za polnjenje po tem, ko smo gorivo natočili na črpalki), nepozornosti pri čiščenju ali preprosto kondenzacije. Več kot je v rezervoarju prostora brez goriva, več bo kondenziranega zraka, ki bo na koncu voda. Pri tem gre za majhne količine, tudi pri motornih barkah, kjer znajo rezervoarji za gorivo obsegati do 500 in več litrov, količina pa se lahko hitro povzpne tudi čez 1000 litrov. Če sta rezervoarja samo do polovice polna, imamo dve komori po 250 litrov praznega prostora, kjer se slej ko prej nabere kondenzat. Tisti na črpalkah, z volumnom 3000, 5000 in več litrov, nikoli niso polni. Da bi vodo v gorivo nekdo nalil namerno (na črpalki), sploh nočemo razmišljati, ni pa nemogoče, taki primeri so znani v bližnji in daljni okolici. Največ kondenzata se nabere v času zimskega mirovanja. Seveda je pomembno tudi to, kakšne vrste goriva uporablja naš motor. Oba, bencin in dizel, sta na to enako občutljiva, velja pa, da se dizel kasneje »postara« in preživi zimski počitek vašega plovila veliko lažje in z manj posledicami kot pa sodobni bencini. …
KAKŠNE SO POSLEDICE NA MOTORJU?
Dizel motor
Nizkotlačni črpalki voda ne škodi, je pa problem pri visokotlačni črpalki in pri injektorjih. Če je motor povsem nove konstrukcije in ima visokotlačno vbrizgavanje, ima tipala, ki zaznajo vodo v gorivu (običajno je to vgrajeno v zadnji filter) in preprečijo delovanje motorja, s tem pa tudi večje poškodbe. Tudi če ga želite »pretentati« in predmetno tipalo izklopiti, se ne bo zgodilo nič, saj bo kontrolna elektronika zaznala problem in preprosto ne bo pustila elektriki do štarterja. …
Bencinski motor
Na videz naj bi bili bencinski motorji manj občutljivi na vodo v gorivu, kar pa ne drži. Sodobni motorji imajo prav tako kot dizelski veliko tipal, ki reagirajo povsem enako. Če bo v bencinu preveč vode, se bo motor samodejno ustavil in javil napako. Dokler ta ne bo odpravljena, ne bo vžgal, tako se pač ščiti. Samo kakšen stari Tomos bi morda še brez posledic »popil« malce vode, a vam bo to zelo jasno dal »vedeti«. Zunanji znak je bel dim v izpuhu, ki pa je lahko tudi znak za druge težave, tako da ga ne moremo jemati kot striktno pravilo. …
SEPARATOR GORIVA
Najpreprostejši način je, da rezervoar izpraznimo, ga očistimo in napolnimo s svežim gorivom. To je povsem mogoče pri prenosnih, medtem ko vgrajenih in večjih rezervoarjev ne moremo preprosto obrniti in iztočiti mešanico goriva in vode. Problemu se lahko izognemo z vgradnjo separatorja za gorivo. Gre za podobno napravo, kot je filter, vendar je separator konstruiran tako, da se voda v gorivu v njem izloča in nabira v spodnjem delu, tako da jo s preprostim vijakom lahko izpustimo iz naprave. …
Več si lahko preberete v 197. št. revije Val navtika.