Ventilacija

Ventilacija

Val205
AVTOR ing. Matevž Guzelj

Službeno me je pot zanesla na obalo. Načrtoval sem, da pogledam tudi barko. Ko sem odprl vhod, je vame puhnil zatohel zrak, ki se je nabral v treh, morda štirih mesecih. Zgrozil sem se, ko sem izračunal, kako dolgo nas ni bilo. Kot običajno smo pustili vse pripravljeno za kopanje. Sklenil sem, da bo moja naslednja investicija pravilno in kvalitetno urediti prezračevanje, da bo torej barka dobro prezračevana tudi takrat, ko nas ni oz. ko je zaprta.

 Osnovni pojmi
Prezračevanje prostorov, v katerih bivamo, je nekaj povsem normalnega. Kako pogosto to počnemo, je odvisno od naših življenjskih navad, vrste prostorov, v katerih bivamo, od tega, ali smo po naravi bolj zmrzljivi, pa tudi številnih drugih dejavnikov. Vsak prostor ima svojo «kubaturo« zraka, uspešno prezračevanje pa je takrat, ko celoten zrak v prostoru zamenjamo vsaj trikrat do štirikrat na uro. Torej, ena normalna dnevna soba velikosti 30 m² z višino stropa 2,25 m ima 67,5 m³ zraka, kar pomeni, da ga mora ventilator v eni uri izčrpati skupaj 270 m³, da bi dobro prezračil prostor. Hitrost zraka pri tem ne sme preseči 0,3 m/s, ker se v nasprotnem primeru to že šteje za prepih. Za umetno prezračevanje ali ventilacijo lahko uporabimo različne ventilatorje. Vsekakor ventilacije ne smemo zamenjevati s klimo, ki nam prostor lahko ohladi ali ogreje, ne odvaja pa zraka iz prostora in ga tudi ne dovaja. …

Naravna ventilacija
Ventilacija barke je zelo pomembna, veliko bolj, kot si mislimo. Zatohel zrak je še najmanjši problem. Ko odpremo okna, vhod in vsa notranja vrata, se notranjost prezrači kar sama, pa še nič ne stane. Temu bi lahko rekli naravno prezračevanje. Edini problem je, da moramo bolj pogosto obiskovati barko, kar pa je lahko za nekatere, ki niso ravno z obale, tudi drago. Tako prezračevanje lahko stane toliko kot en dan smučanja, če se na obalo odpravi cela družina, pa še kakšnega znanca srečamo, pojemo kakšno pico …

Več si lahko preberete v 205. št. revije Val navtika.