Velika kladvenica

Velika kladvenica

Val204
AVTOR Borut Furlan
FOTO Borut Furlan

Kljub temu, da je bilo moje drugo potovanje na Bahame v juniju 2013 fotografsko nadvse uspešno, sem videl le štiri vrste morskih psov – grebenskega (Carcharhinus perezii), limonastega (Negaprion brevirostris), brkatega (Ginglymostoma cirratum) in tigra (Galeocerdo cuvier). Ker si želim fotografirati čim več različnih vrst, sem na svojem drugem potovanju vprašal Jima Abernethyja, kateri letni čas bi mi še svetoval. Ponudil mi je dve možnosti – pomlad, ki je primerna za oceanske beloplavute morske pse (Carcharhinus longimanus), ali pa zimo, ko se da v bližini Biminija v južnih Bahamih videti bikovce (Carcharhinus leucas) in veliko kladvenico (Sphyrna mokarran).

Ko sem zaslišal ime kladvenica, so se mi oči verjetno kar zasvetile. Brez vsakega dvoma sem se odločil za zimsko varianto, poleg tega pa se da beloplavute pse z malo sreče videti tudi v Egiptu v jesenskem času. Odločil sem se za »hiter skok« na Florido v februarju 2015 in odšel tako rekoč direktno z letala na Jimovo barko in spet nazaj na letalo.

Žal na tem potovanju Jim ni bil prisoten, ker je naslednji dan odpotoval v Mehiko. To me je precej razžalostilo, saj je izjemen strokovnjak za morske pse, človek, od katerega se res lahko veliko naučiš. Kapitan je bil George, tudi nekoliko starejši človek, ki se me je spomnil z mojega prejšnjega obiska Floride. …

… Zjutraj se mi je zdelo, da sem se zbudil v čisto drugem svetu. Morje je bilo mirno, nebo modro, za razliko od obzorja pa sem na eni strani zagledal kopno – otok Bimini. Fantje so medtem že pripravili in spustili v morje zaboje s smrdljivimi ribami, da smo z njimi privabljali morske pse. Kmalu sem pod barko že zagledal prve silhuete psov, vendar to niso bile rjavkaste in vitke silhuete psov limonovcev, ampak sive in čokate. Takoj sem uganil, da gre za morske bike. Bik velja za tretjega najnevarnejšega morskega psa, takoj za belim morskim psom in tigrom, čeprav ni posebno velik. Zanj je značilno, da zaplava tudi globoko v reke, posebno v Afriki, tam pa večkrat v kalni vodi pomotoma ugrizne tudi kakšnega človeka. …

Več si lahko preberete v 203. št. revije Val navtika.