Varno med valovi: Sidranje

Varno med valovi: Sidranje

Val 189

Tehnike sidranja

AVTOR Mitja Zupančič, po knjigi Bobbyja Schenka - Sidranje
FOTO Bobby Schenk, arhiv Osminka&Co. in Best-charter

Jadranje je najlepša vrsta športa in najkrajša pot do sreče. Popolna svoboda pa se jadralcu ponudi šele takrat, ko ni omejen na tesna in občasno celo umazana pristanišča. Ko lahko zapluje v zaliv, ki je vabljivo nedotaknjen in mu nudi zatočišče pred neurjem in razburkanim morjem. Takrat pa je tudi za jadralca sidranje nujno potrebno. Za pravilno in učinkovito sidranje je potrebne veliko prakse in znanja, kajti to je veščina, ki zahteva preudarnost in izkušenj in ne dopušča polovičarstva. Od pravilnega sidranja je veliko odvisnega, predvsem pa sta odvisna varnost barke in včasih tudi posadke.

Kako deluje sidranje?

Če manever sidranja spodleti, je to pogosto zato, ker skiper ne pozna načel, po katerih sidranje poteka. Vseeno je, katero sidro uporabljamo, kakšno barko sidramo, neodvisno od tega ali uporabljamo verigo, vrv ali kombinacijo obeh ter na kakšno dno pade sidro, je princip sidranja vedno enak.  …

Veriga ali vrv?

Veriga ima v primerjavi z vrvjo toliko prednosti, da o tem vprašanju sploh ne bi smeli razpravljati. …

Kako dolga naj bo veriga?

Po nepisanem pravilu naj bi na 5 m globine potrebovali 15 m verige. To pravilo pa je zelo pavšalno in ga ne velja dosledno upoštevati, kot tudi ne velja upoštevati druge skrajnosti, ko naj priporočljivo spustimo čim več verige, če že ne vse, ki jo premoremo na krovu. V praksi izbiramo sidrišča, ki so globoka največ med 20 in 25 m, odvisno od področja. …

Pocinkana ali nerjaveča veriga?

Pocinkana veriga ima v primerjavi z verigo iz legiranega jekla samo eno omembe vredno slabost, da po poševnem vodilu ne zdrsne s takšno lahkoto v sidrni jašek. Je pa pocinkana veriga bistveno cenejša, predvsem pa skoraj ne poznamo primerov, da bi popustila zaradi korozije. …

Kakšnih dimenzij naj bo preostala sidrna oprema?

Nesmiselno je spraševati, kakšnega premera mora biti veriga, če še nimamo določene teže sidra. Da veriga na barki drži toliko, kolikor drži njen najšibkejši člen, ne drži v celoti, saj svoje doda tudi okovje premca, pa sidrni vitel, verižni spojnik in ne nazadnje tudi sidro. Pri izbiri sidrnega kompleta se posvetujemo z ljudmi iz prakse, tudi pogled na druge barke nam dostikrat lahko pomaga. …

Kako težko naj bo sidro?

Sidro naj bo čim težje in v razumnih mejah glede na barko. V praksi pa je tako, da imajo različni tipi sider glede na težo zelo različno moč. Admiralsko sidro ima na primer pri isti teži le polovico moči plužnega sidra ali sidra z lokom. Večina resnih izdelovalcev sider je objavilo teže v tabelah. …

Koliko sider potrebujemo na barki?

K nujni opremi potovalne jadrnice sodijo štiri sidra: glavno, pomožno, krmno in viharno. Pomožno sidro ne pomeni, da gre za rezervno sidro, ampak je pri slabih pogojih lahko enakovredno glavnemu in ga skupaj z njim tudi uporabljamo. …

Katero sidro izbrati? …

Več si lahko preberete v 189. št. revije Val navtika in v knjigi Sidranje, ki jo je izdala založba Osminka&Co.