Tržaški velelignji

Tržaški velelignji

Val223

V Dalmaciji je že akcija z lignji in konec tega meseca se prične akcija s tržaškimi velelignji tudi v našem koncu – v skrajno severnem delu Tržaškega zaliva. Domača skrinja je sicer še polna spomladanskih sip, a nič zato; ni je namreč boljše sladice iz morja, kot bo velikanski pečeni jadranski ligenj, prelit s hladnim olivnim oljem.

Čez nekaj tednov se bodo lignji v jatah ponovno približali obalam skrajnega Tržaškega zaliva, priplavali bodo v plitvo, ne več kot 12 m globoko, motno morje, kjer jih čaka obilica hrane – jate gavunov in giric. Morje med Trstom in Gradežem je poznano kot eno boljših lovišč lignjev v severnem Jadranu, če jih lovimo iz čolna ali z obale (v najhladnejših mesecih). …

Najboljši čas za lignjelov v hladnih mesecih je pred mrakom in pred zoro ter še kakšno uro po sončnem vzhodu. Če poznate pravo lokacijo, se lahko nalovite tudi preko dneva! Ob lignjelovu je zelo pomembna debelost lune – najboljši ulov bo nekaj dni pred, po in ob polni luni. Ob polni luni lignji bolje grizejo na mestih brez umetne razsvetljave – kar upoštevajte, ko lovite z obale. Lignji vedno napadajo iz teme proti svetlobi, kjer mirujejo male ribice, in po napadu izginejo nazaj v temo. …

Poznojesenski ali zgodnjezimski popoldnevi, navadno je v Ljubljani takrat gosta megla, so pravi čas za skok do morja. 1 ura vožnje po avtocesti in že plujemo mimo impozantnega Devinskega gradu proti gradu Miramar. Popoldansko sonce napoveduje začetek akcije. N

ekje na polovici plovbe med gradovoma so super lovišča velelignjev. Tu na panulo lovimo večinoma primerke, težje od 0,5 kg, nemalo je tistih pravih raket, ki imajo samo trup dolg okoli 60 cm in so težki preko 1 kg. Tu in tam pa se naleti na prave kapitalce, ki presegajo 2 kg. Ti imajo dolžino trupa okoli 75 cm, prištejemo še glavo in dolgi lovki, da meri vse skupaj preko 130 cm. …

Več si lahko preberete v 223. št. revije Val navtika.