Supanje – Trenirajmo v razmerah, ki jih pričakujemo na tekmi

Supanje – Trenirajmo v razmerah, ki jih pričakujemo na tekmi

Val220

Tako kot je bil prejšnji članek predstavitev enega izmed številnih možnih načinov suhega treninga, velja podobno za tokratni opis treninga na vodi. Predstavil nam ga bo Jaran Rodriguez Jorge, trener supanja v Escueli Nautici Corralejo ter klubu Onexe, sicer pa dečko, ki je večino svojega življenja preživel na vodi – kot jadralec na deski, supar, jezdec valov, kanarski prvak v supanju na valovih, v »long distance« in v tehničnem supanju, poklicno pa poleg trenerskih dejavnosti dela še kot oblikovalec desk za Star Boards Tarifo in se tekem udeležuje na »svojih deskah« kot SBT-jev testni »rider«. …

Trenirajmo v skladu z razmerami

Jaran: »Trening vedno začnemo s krajšim ogrevanjem, veslanje pa naj bo prilagojeno trenutnim razmeram. V primeru mirnega morja lahko začnemo s 15–20-minutnim kardio delom. Veslamo v srednjem do visokem ritmu (na 60–80 %), s čimer izboljšujemo svojo kondicijsko pripravljenost. Temu naj sledi približno 30 minut tehničnega treninga – različne vrste startov, obrati boj, tek z desko in podobno. …

Trening za long distance tekmo

Jaran: »Long distance trening je zahteven tako telesno kot duševno. Tekma se običajno odvija na razdalji okoli 15 km, kar pomeni 1,5–2 uri veslanja. Lahko se zgodi, da bo polovico te razdalje treba veslati v močan veter, da bomo veslali v val ali pa da bo ta prihajal celo z boka. Zato je pomembno, da na treningu do sebe nismo pretirano popustljivi ali izbirčni glede razmer – da ta torej poteka v najrazličnejših možnih okoliščinah ter v približno dvournem časovnem obsegu, saj bomo le tako na tekmi sposobni dve uri veslati v srednjem do visokem tempu. …

Tehnična tekma na valovih

Jaran: »Tehnična tekma na valovih je videti podobno kot tista na mirnih vodah, polje je tudi tukaj dolgo okoli 5 km in prav tako se vesla med bojami, pa vendar je vse drugače. Veslamo namreč v valovih in najpomembnejše, česar se moramo na takšni tekmi zavedati, je, da so razmere nepredvidljive in da se nam lahko zgodi karkoli. Valovi lahko prihajajo urejeno, v določenem ritmu, lahko je med njimi nekajminutni premor, lahko nas doleti serija nekaj res močnih valov, nanje lahko naletimo v smeri proti njim ali z njimi, lahko nas doletijo ravno na obratu, ko jih seveda nismo niti malo veseli, saj bomo zelo verjetno končali v vodi. …

Več si lahko preberete v 220. št. revije Val navtika.