Sanjski atoli Tuamotus
Vzemite veliko skledo. Vanjo namečite 7 pesti mivke, 2 litra oceanske vode, 5 koščkov koral, 1 kokos, 3 rumene ribice in zob morskega psa. Dobro premešajte, oblikujte obroč in ga postavite pod tropsko sonce. Pecivo Tuamotus okrasite s črnimi biseri in ponudite še toplo.
Sredi Francoske Polinezije se razprostira pas koralnih atolov, ki so jim domačini nadeli ime Tuamotus, kar pomeni veliko otokov. Sestoji iz 78 atolov, ki ustvarjajo 1000 milj dolgo pregrado med Markeškimi otoki in Tahitijem. Čeprav so Tuamotusi sanjska destinacija, so se jih jadralci dolga stoletja izogibali »kot hudič križa«. Otočju so nadeli ime Nevarni arhipelag in ga na poti skozi Francosko Polinezijo vsakič na široko objadrali. Odkar imamo GPS in v vsakem trenutku vemo, kje smo, je nevarnost seveda bistveno manjša, kar pa še ne pomeni, da je previdnost odveč. Če koralne grebene sredi oceana podcenjujemo, bomo svoje jadranje zelo verjetno končali podobno kot člani Vestas Teama. …
…Kakšen mir, kakšna tišina! Po enem tednu divjega oceanskega vala je bila umirjenost atola več kot dobrodošla. Do prehoda naju je čakalo še 9 milj jadranja proti jugu, kar ni bilo tako enostavno, kot se morda sliši. Atoli so namreč polni koralnih glav, ki malo pod površjem zahrbtno čakajo na nepazljivega jadralca, da bi mu pokvarile počitnice. Teh osamljenih koral je preveč, zato niso označene na nobeni navtični karti. Edino, kar imamo na razpolago, so naše oči (čeprav tudi satelitska slika z Google Eartha lahko pride zelo prav). Pri taki plovbi je torej vidljivost zelo pomembna, sonce mora biti visoko na nebu, po možnosti za nami, vsak oblak pa lahko predstavlja problem. Plovba zgodaj zjutraj in pozno popoldne odpade, da o temi sploh ne govorimo. Da bi čim bolje videla, sem odšla na kosnik in stopila na ograjico. …
Več si lahko preberete v 196. št. revije val navtika.