Priprava jadrnice na ocean
Lanskega aprila, ko sva bila zasidrana v zalivu Banderas, so kar tri zasidrane jadrnice končale na obali – eno smo rešili, drugih dveh nam ni uspelo. Razlog je bil za vse tri enak – sidrna vrv je dovolj dolgo drsala ob ostre čeri na dnu morja, dokler ni v močnem vetru naenkrat počila.
Ko pripravljamo jadrnico za potovanje, moramo premisliti tudi o tem, kako bomo varno počivali na cilju. Dobra sidra in dobra veriga sodijo pod obvezno opremo, pri kateri res nima smisla varčevati. Če si ne moremo privoščiti dolge verige, je pol verige in pol vrvi sprejemljiv kompromis. Midva imava na premcu dve sidri. Najino glavno sidro je Delta, na njem imava 50 metrov verige in 150 metrov vrvi. Zelo rada bi imela več verige, a za zdaj nimam prostora. Na premcu namreč počiva tudi drugo sidro (Bruce) s krajšo verigo in 100 metrov vrvi, ki sva ga za zdaj morala uporabiti samo dvakrat. Menim, da bi vsaka potovalna jadrnica morala imeti najmanj dve sidri, ne glede na to, če in kolikokrat jih bomo uporabljali. Calypso ima še tretje sidro, ki počiva na krmi, kar je tudi zelo priporočljivo. …
…Ko sem lansko leto pripravljala članek o neobičajnih jadrnicah, sem iz radovednosti obiskala tudi majhno sedemmetrsko jadrnico z ameriško zastavo. Kapitan je imel 24 let, njegovo do ušes zaljubljeno dekle pa 22 let. Zaklepetali smo se in odkrila sem, da odhajata na Havaje. To je od tukaj približno dva dobra tedna oceanske plovbe. Ker sem tistega dne pravkar opravila orjaško delo fotokopiranja navtičnih kart za ves Pacifik, sem jih vprašala, ali imata vse karte, ki jih potrebujeta. Odgovor me je kratko malo presenetil: »Nimava nobenih kart. Elektronskih ne potrebujeva, ker tako ali tako nimava ploterja. Mislila sva sicer nabaviti navtični vodnik, pa nama je zmanjkalo časa …« Z izbuljenimi očmi sem vprašala, kako mislita najti pot v sidrišče na Havajih. »Ne skrbi, na tablici imava aplikacijo Google Earth.« Odletela sem nazaj na Calypso po karto Havajev, pa me je Rick ustavil. »Ne moreš jim vsiljevati pomoči, če te niso prosili zanjo.« Še sedaj mi ni jasno, kako me je prepričal …
…Za jadranje okrog sveta torej ne potrebujemo motorja in še danes srečamo barke, ki ga nimajo, čeprav ima večina jadralcev vsaj zunajkrmni motor za prvo silo. Slavni Larry Pardey je v brezvetrju veliko let uspešno uporabljal veliko veslo, ki ga je znal res mojstrsko obračati. Toda jadrnica brez motorja mora biti odlična jadralka, da brez težav izpluje iz sidrišča v vseh vetrovnih pogojih. Pred kratkim sem prebrala zanimivo knjigo, v kateri pisatelj Alan Philips pripoveduje, kako je na plovbi okrog sveta ostal brez motorja, akumulatorjev in vse elektronike. Preostala sta mu samo oljna svetilka in gorilnik. …
Več si lahko preberete v 189. št. revije Val navtika.