Mornarsko kulinarični vikend po moško …
Moram priznati, da je moških vikendov na leto kar nekaj, vseeno pa je malo takšnih, ko imamo od začetka do konca lepo vreme, prijetno vzdušje in seveda veliko ulova oz. takih, ki imajo, kot bi se lahko reklo, rep in glavo. Naša barka ima optimalno gledano dovolj prostora za štiri osebe, ki lahko najdejo kotiček miru zase, se gibajo nemoteno in imajo vsak svojo posteljo. Vse ostalo so nianse. To sicer ni pogoj, je pa seveda lažje kuhati, se skupaj zbujati, prenašati različne karakterje na omejenem prostoru, se pogovarjati, ustvarjati in navsezadnje loviti ribe v družbi z manj ljudmi. Več ljudi pomeni več različnih želja, to pa ne gre skupaj. Hvala bogu, da je kapetan en sam, edini, ki dobro ve, kaj dela. Velikokrat se pošalim, da gostom vrnem stroške za izlet, če ne ujamemo ribe, če pa jo ujamemo, plačajo dvojno. Seveda je to samo šala ali pa psihološka podpora, da bi ujeli ribe. Če bi že v startu hodili na ribolov z grenkim priokusom, to ne bi bilo prijetno, je pa odvisno, katere ribe lovimo. Razmišljam o izdaji nekakšne brošure, ki bi gostu na ribolovnem čarterju dala nekaj osnovnih napotkov o tem, kaj ribolov je, kako se ga lotimo, kako ga je »fino« dojemati in zakaj se z njim sploh ukvarjamo. Ker so vprašanja skoraj vedno enaka in ker se osebno nerad ponavljam, želim, da vsak gost, prijatelj, znanec ali član družine sam sproti dojema, kaj vse je pomembno vedeti vnaprej in kaj sproti. »Malokrat grem na morje,« govorim, ko sem v varnem Medulinskem zalivu, pri čemer že vnaprej vem, kaj bom(o) lovil(i). Vse to je odvisno od letnega časa, valovanja, plime in oseke, lunine pozicije na nebu, termina dneva in seveda od tega, koliko časa imam na razpolago. Ko sem sam, mi je vseeno, kdaj grem in kdaj pridem, ko pa imam goste, je tem potrebno posvečati dodatno pozornost.
Spomini na konec srednje šole, to je bilo pred 20 leti, so nam dali voljo, da smo pred nekaj tedni organizirali srečanje sošolcev gostinske generacije. Pozitiven odziv, zabava do jutra in obujanje spominov na mlajša leta. »Kaj, če bi to kdaj ponovili pri tebi na morju?« je rekel Dare, ki je bil očitno že vrsto let navdušen ribolovec na trnek. Vedno sem bil in bom gostoljuben, zato sem za dobro ekipo vedno pripravljen na »lumparije«. …
JAJČKA S SIPO
Včasih pripravim večjo rezervo sipinega raguja, potem pa iz njega delam vse živo, rižote, pašte, polento, lazanje idr. Če imam ragu, potem ga enostavno le pogrejem, dodam jajca, na koncu pa še oljčno olje in jed je pripravljena v nekaj minutah. Če se zadeve lotim od začetka, potem na tanke rezinice narežem rumeno čebulo, jo prepražim na čim manj masla, dodam narezane sipe, seveda očiščene, prepražim in dodam jajca. Če so sipe mlade, recimo manjše od deset centimetrov, jih pražim le pet minut, saj so mehke že surove. …
RAKOVICA S ŠPAGETI
Enako kot za vse ostale omake, brodete in raguje prepražimo čebulo, česen in paradižnik, vnaprej solimo, začinimo ter naredimo temeljno omako. Posebej v vroči slani vodi na hitro (osem minut) skuhamo rakovice, jih očistimo, narežemo na poljubne kose in dušimo v osnovi. Približno 40 minut traja, da se iz kosti izločijo vsi potrebni okusi. Preverjati moramo nivo vode, da bo meso dovolj sočno, ko bomo dodali posebej skuhane špagete. Seveda so doma narejeni še boljši, pa tudi tisti votli, pravi italijanski. …
Več si lahko preberete v 208. št. revije Val navtika.