Leader 46

Leader 46

Val213

Vodja med leaderji

AVTOR Julijan Višnjevec
FOTO Julijan Višnjevec

Nedvomno so pri podjetju Jeanneau veliko »stavili na zastavonošo« med sodobnimi športnimi, motornimi plovili, na 46-čeveljski različici leaderja, ki nadaljuje uspešno zgodbo, začeto s 40 čevlji. Enkratna zasnova trupa (včasih so trdili, da to ni mogoče) lahko v svoj trup sprejme pogon IPS ali klasični Z-pogon s petami na krmi (ang. stern drive). Seveda med dvema pogonoma obstajajo razlike, tista, takoj opazna, je seveda v ceni. V nadaljevanju bomo poskušali podrobneje razložiti razlike, kajti plovili se nista razlikovali le po pogonu, temveč tudi po zaprtju pokritega dela kokpita s priročnimi vrati in okni.

Leader je svoj »pohod« začel z 38-čeveljsko različico pred tremi leti, ko je bil predstavljen v Cannesu (na suhem), recimo temu prototip. Slednji ni nikoli prišel v množično proizvodnjo, temveč so ga »zaokrožili« še za dva čevlja navzgor. Letos smo spoznali najmanjšega leaderja nove generacije, 30-čeveljsko različico, ki je seveda postala zanimiva in se že poteguje za nagrade ter priznanja stroke. A tokrat bomo podrobneje predstavili največjo različico dozdaj, leader 46, ki je med drugim bila predlagana za evropsko motorno plovilo leta 2016, delo naveze med J&J Design in Garroni Design. Da naši rojaki v navtičnem studiu Jakopinov »prebijajo« meje svetovne navtike, ni več nobena skrivnost. Njihovi projekti so inovativni, ustvarjalni in podprti z veliko mero izkušenj, med ladjedelnicami so cenjeni sodelavci in ponudniki kakovostnih storitev. J&J Design je v snovanju trupov zamenjal znane strokovnjake s tega področja, Michael Peters Yacht Design, ki so zrisali vse ostale leaderje nove generacije. …

Na palubi
Preskušeni različici sta že na prvi pogled na kokpit pokazali bistvene razlike. Ena izmed različic ima zaprti kokpit, a ne ravno »hermetično«, saj je pod vrati zaradi ohranjanja pohodne ravnine še vedno lahko prišla sapica in malo hrupa šumenja vode na krmi. …

Pod palubo
V notranjosti bomo našli razporeditev z dvema ali tremi kabinami ter vedno z dvema toaletnima prostoroma. Pri različici s tremi kabinami »žrtvujemo« sedišče z mizico (setee) v notranjosti, kar se mi zdi glede na to, da imamo kuhinjski prostor v notranjosti, nesmiselno. Po spustu v notranjost je na desni strani kuhinja s stoječim »hišnim« hladilnikom in pultom dimenzij 129 cm, v katerem so vgrajeni izplakovalnik, kuhalnik z dvema električnima ploščama ter pečica. …

Na plovbi
Čakal nas je najvznemirljivejši del na testu: preizkus na plovbi. Različica z zaprtim kokpitom je imela Z-pogon in 2 x D6 370 KM (272 kW), goriva je bilo 854 l (poln rezervoar goriva je 900 l). Morje je bilo rahlo vzvalovano s hitrostjo vetra okoli 20 vozlov, na palubi so bile poleg mene še tri »duše«. …

Več si lahko preberete v 213 št. revije Val navtika.