Ladijska kuhinja v starih časih
Kuhinje so se kot poseben prostor na ladjevju pojavile šele v poznem srednjem veku. Pred tem so kuhali na odprtem ognju na palubah. Tega so zakurili na peščeni podlagi, podobni majhnemu peskovniku, nato pa nad njim nanizali kotle in kotličke. Včasih so nad peskom spekli tudi živali na ražnju. V času Magellana in Kolumba kuhinja kot poseben prostor še ni obstajala, temveč so si jo kuharji množično izborili šele v času admirala Nelsona, torej v 18. stoletju.
Življenje na ladjah je bilo nekoč vse prej kot udobno. Mornarji so po težaškem delu počivali v utesnjenem podpalubju in le redki tudi v majhnih kajutah. Mnogi so zaradi napornega dela in neustrezno pripravljene, enolične in pomanjkljive prehrane umrli. Po nekaterih podatkih se jih je vrnilo domov manj kot polovica. Krilatica o takratnem mornarskem življenju je bila, da je plutje na dolgih plovbah zelo podobno bivanju v zaporu, a da so mornarji v primerjavi z jetniki zelo izpostavljeni še veliki verjetnosti utopitve.
Higienske razmere so bile slabe. Na ladjah je bilo veliko podgan, miši, bolh, žuželk in črvov. Seveda je bila tudi vsa ta zalega lačna, zato je po barkah nenehno napadala hrano, če pa te ni našla, je neredko nažirala celo lesene dele trupa. …
… Kakšen je bil pravzaprav takratni mornarski prepečenec? V osnovi so ga zamesili le iz moke, soli in vode in ga nato večkrat zapekli, tudi štirikrat, da je nato v vlažnih ladijskih skladiščih zdržal tudi več mesecev. Za razliko od današnjih zlato rumenih in krhkih prepečencev je bil izredno trd, zato so mu mornarji nadeli ljubkovalno ime »železna ploščica«, ob glodanju pa tudi »pasji piškot« ali »zobolomilec«. Ker so se sčasoma vanj naselili žužki in črvi, so mu rekli tudi »grad črvov«. …
…Juhe so bile običajno zaradi pomanjkanja sestavin izredno puste. Najbolj pogosto na mizi je bila kostna juha, ki so jo skuhali iz vseh mogočih kosti. V dobrih časih so jo zakuhali iz govejih, svinjskih, ribjih ali ovčjih kosti, če pa so šle zaloge h koncu, pa je bojda znala v juho pasti tudi kakšna pasja, ptičja ali celo podganja kost. …
Mornarski prepečenec
Sestavine: 2 skodelice moke, 1/2 do 3/4 skodelice vode, 1 žlička soli.
Priprava: Sestavine dobro premešamo, jih zgnetemo v testo, tega pa nato razvaljamo na debelino okoli 1 cm. Testo z nožem narežemo na 5×5 cm velike kose, ki jim nato z vilicami vtisnemo majhne luknjice, nakar jih v pečici pri 200 °C pečemo eno uro. Prepečence nato vzamemo iz pečice, jih obrnemo in pečemo še pol ure. Če želimo pripraviti prepečence za takojšnjo uporabo, jih pečemo le 20 minut do 30 minut.
Več si lahko preberete v 198. št. revije Val navtika.