Križarjenje z Norwegian Spirit iz Barcelone do Kanarskih otokov
Jahanje kamele in ogled opic v živo sta želji, ki sta mi bili izpolnjeni na križarjenju z ladjo Norwegian Spirit, ki je potekalo od Barcelone preko Casablance, Madeire, Tenerifov, Lanzarote, Malage, Gibraltarja in nazaj do Barcelone. Izredna posadka in odličen status gosta na ladji sta bila enkratna, poleg tega sem imel rojstni dan, pa še Val navtika je krmarila ladjo in kontrolirala delovanje strojnice.
Postaviti vprašanje potovalnemu agentu o tem, kje je najtoplejše podnebje pozimi in še relativno blizu, je zelo enostavno, odgovor pa hiter – Kanarski otoki z odhodom iz Barcelone. Ker sta bili želji moje soproge jahanje kamele in videti opice v živo, je bila odločitev zelo hitro sprejeta. Odločil sem se za križarjenje z Norwegian Cruise line in z ladjo Norwegian Spirit. Že prej sem vedel, da se je nekoč imenovala SuperStar Leo in da je bila prva ladja evropske ladjedelnice za nekega daljno vzhodnega lastnika. V ta namen se je ladjedelnica Meyer Werft iz nemškega Papenburga še posebej potrudila – izročili so ladjo z neštetimi umetninami Picassa, modnega oblikovalca Versaceja in drugih.
Norwegian Cruise line je nastal leta 1966, ko sta Knut Kloster in Ted Arison prevzela ladjo za prevoz vozil in potnikov Sunward, ki je plula le eno sezono. Arison je potem ustanovil Carnival Cruise Lines, Kloster pa je nadaljeval s križarjenji po Karibih. Norvežani so nasploh pionirji pri marsikateri pomorski inovaciji, zato ne preseneča, da si je Kloster izmislil tudi lasten otok za svoje ladje na Karibih. Njegova poslovna pot se je strmo vzpenjala in število ladij je bliskovito naraščalo. Lastništvo v Norwegian Cruise line se je spreminjalo, velik lastnik je postala Genteg skupina iz Malezije in tako lahko govorimo o začetkih sodobnega podjetja Norwegian Cruise line. SuperStar Leo je prva ladja, zgrajena posebej za tega lastnika, kasneje pa so jo, kot že rečeno, preimenovali v Norwegian Spirit.
Prav Norwegian Spirit je 12 dni predstavljala moj plavajoči dom.
Nenavaden začetek križarjenja
Začetek križarjenja je običajno vedno enak, pa naj gre za katero koli družbo, s katero si v kontaktu. Vstopiš v potniški terminal, poiščeš okence z združbo, s katero pluješ, pokažeš dokazilo o rezervaciji, pokažeš osebno izkaznico in kreditno kartico – to je vse. Tokrat je bilo drugače. Prijazna gospodična se je kar naprej smehljala in hitro razložila, da je najina kabina št. 9588. Presenečen sem vprašal oz. razložil, da je to morda napaka, saj je bila najina prtljaga označena s številko 8538, posledično pa naj bi bila to tudi številka najine kabine. Nisem še prišel k sebi, ko je k nama pristopil tretji častnik in prijazno povedal, da bodo poskrbeli, da bo najina prtljaga prišla v pravo kabino. Vstopila sva na ladjo in poiskala kabino 9588 – nahajala se je deveti palubi na levi strani. Presenečena sva ugotovila, da sva dobila kabino z balkonom, še bolj pa sva bila presenečena nad tem, da sta nama poveljnik Lars Bengtsson in direktor hotela Armando Da Silva zaželela dobrodošlico s steklenico šampanjca. …
Casablanca in rojstni dan
Prihod v glavno maroško pristanišče Casablanca je bil poglavje zase in je predstavljal za poveljnike velikih potniških ladij pravi izziv. Položaj valobrana je bil zelo neposrečen. Ravno tedaj so poveljniki morali zmanjšati hitrost, ki je padla pod pet vozlov ali 9,2 km na uro, s tem pa so se izpostavili zelo neugodnim valovom mrtvega morja, zato je bilo nagibanje precej neprijetno. To nagibanje je običajno takšno, da vse potnike noč prej obvestijo o tem, da se držijo ročajev, ograje in podobno. Po pripovedovanju beverage managerja so pred leti na prvi plovbi v Casablanco popolnoma uničili skoraj polovico kozarcev, krožnikov in jedilnega pribora na ladji – vse je popadalo po tleh. …
Madeira in ulične sani
Plovba iz Casablance do Funchala, ki je glavno mesto tega portugalskega otoka, traja celo noč – dovolj torej, da se pripraviš na še eno presenečenje. Madeira je izrazito zelen otok, poln rož in cvetja ter z odlično organiziranim in urejenim turizmom. Vožnja z gondolo do najvišjega dela Funchala je odlična priložnost za ogled tega mesta s ptičje perspektive. …
Val navtika za krmilom Norwegian Spirit
Plovba iz Arrecifa preko Lanzarot do Malage je precej dolga (665 navtičnih milj ali 1.231 km) in traja skoraj dva dneva, zato je bil čas, da se pokaževa soncu, ki je poskrbelo za 24 stopinj. Ker sva imela status VIP gostov, sva vedno obedovala v restavracijah, takrat pa sva poskusila, kakšna je hrana na odprtem tik ob bazenu. Počutila sva se, kot bi bila na kakšnem pikniku ob Savi. Dišalo je po pečenem mesu, okusni zelenjavi in hladnem pivu, pa še v kopalkah in na soncu sva bila.
Ura se je približevala poldnevu in nestrpno sem pričakoval srečanje s poveljnikom Larsom Bengtssonom na mostu. Tudi protokol obiska na mostu je bil brezhiben in zanimiv – concierge Karin me je spremljala in predstavila poveljniku. Močnemu stisku rok, kot se spodobi za izkušenega pomorščaka, je sledil zanimiv in odprt razgovor o ladji, plovbi, azipodih in obnašanju ladje na nemirnem morju. Poveljnik Bengtsson je že več kot 20 let pri Norwegian Cruise lines, doma je na Švedskem, začel pa je kot kadet na tovorni ladji. …
Več si lahko preberete v jubilejni, 200. št. revije Val navtika.