Kostanj
Ladijska kuhinja
Kostanj je ob figi in oljki drevo, ki sodi med simbole Sredozemlja. Pečen na ulici nam s svojim dišečim vonjem pričara jesen. Menim, da ni razloga, da ga ne bi uživali tudi na barkah, saj ga lahko pripravimo v številnih preprostih in zdravih jedeh. Ob tem pa ni zanemarljivo, da nam v hladnih jesenskih dneh na barkah, pečen ali kuhan, tudi prijazno ročice pogreje.
Do sedaj je na svetu znanih več sto različnih sort kostanja, v vsakdanjem življenju pa jih po navadi delimo le na divje in jedilne kostanje. Glede na krajevno poreklo jedilne kostanje ločimo na azijske (japonski in kitajski kostanji), ameriške in evropske ali domače sorte. Evropske sorte so nastale s križanjem domačega kostanja in jih v osnovi delimo na navadne kostanje in marone. Maroni so skupina sort, ki so večinoma italijanskega izvora. Za njih je značilno, da imajo debelejše plodove in nekoliko svetlejšo rjavo lupino z izrazitimi svetlimi progami. Med najbolj znanimi maroni so: lovranski, avelinski, brisigelski, kinsonski, spoletski in fiorentino. Zadnja leta so tudi v Sloveniji vse bolj prisotni novi in proti boleznim bolj odporni evropsko- japonski križanci, kot so marignole, maraval, bournette, vignols in marsal.
Jedilne sorte kostanjev bujno rastejo predvsem v južni Evropi in Sredozemlju. V Sloveniji uspevajo po celotni deželi, a le do nadmorske višine okoli 800 m, najboljše pa na Primorskem in v Beli krajini.