Konec tedna s Tjulnji

Konec tedna s Tjulnji

Val220
AVTOR Robert Renninger

Letos sem dodal v zbirko obveznosti še predsedovanje našemu klubu, izgleda, da imam preveč prostega časa, pa je treba še tega zapolniti. Vsekakor bom bolj cvetoča rožica, ki jo zalivajo drugi, ker česa več resnično ne utegnem. Naš klub za podvodni ribolov se imenuje DPR TJULNJI in je nastal na pobudo nekaterih naših podvodnih ribolovcev v smislu druženja in izobraževanja drugih, ki jih ta šport zanima. Vsa ta leta ni bilo lahko, pa tudi zdaj ni. Klub je obveznost, ki se je mora zavedati vsak član. Vsak mora narediti nekaj za to, da klub deluje. Vsako leto zato naredimo nekaj druženj, ki jim pravimo Tjuljnade. …

Za prvo pozno malico skuhamo jajčka s kozicami in naredimo guacamole iz avokada. Zajtrk je bolj vsak po svoje, kos kruha, jogurt, jabolka, sendvič, mortadela in podobno, pri resnih obrokih pa smo seveda kot ena velika družinica. Osebno seveda najraje kuham, ostali pripravijo vse ostalo, krožniki, pribor, vino, sekljanje, rezanje, kasneje seveda pranje posode. Zadnje opravilo je večna težava, zato vlečemo slamice. Najdaljša pere posodo. Uf, tole sem pa te dni imel srečo.

DOMAČA JAJČKA S KOZICAMI

Na morju vedno in še enkrat vedno jem le morsko, tu in tam morda kakšnega jagenjčka pod peko, vse ostalo je plod morja in sonca. Tudi za zajtrk imam neskončno idej, kako uživati po morsko in da je to še vedno užitek. Na maslu prepražim čebulo, v bistvu je to najpomembnejši del kuharije tega zajtrka, čebula mora biti resnično lepo zapečena in mehka, dodam žvrkljana jajčka, solim, popram, malo svežega čilija, drobnjak in sladka smetana. Vse skupaj dušim, dokler jajčka niso pripravljena, odstavim in dodam dve pesti svežih oluščenih kozic, se pravi le meso. Prelijem z oljčnim oljem in jed je gotova. Boljših jajčk še nisem jedel v življenju.

SIPA NA ŠPORKO

Za predjed naredim brodet iz sipe, saj nas je veliko in moramo ekipo nahraniti, ker je bila cel dan pod vodo. Najenostavneje je vedno kuhati nekaj na golaž sceno in brodet to vsekakor je. Nekdo mi olupi toliko čebule, kolikor imamo sipe, se pravi 1 kg sipe in 1 kg čebule. Čebulo do mehkega prepražimo, dodamo narezano sipo, solimo, popramo, zalivamo z vinom in vročo vodo ter dušimo. Tudi ta proces je pomemben – kdaj zalijemo z vodo, koliko vina in tako dalje, samo to je težko opisati, vedno delam po občutku in videzu v ponvi. …

Več si lahko preberete v 220. št. revije Val navtika.