Jesenski ribolovni turizem

Jesenski ribolovni turizem

Val214
AVTOR Robert Renninger
FOTO Robert Renninger

Če sem kdaj omenil, da še bolj kot poleti v ribolovu uživam izven sezone lepega vremena in kratkih rokavov, naj bo to začetek uživanja ob spominu na ribolov – danes. Pravzaprav me navdušuje narava, ki se ob tem, da na morju ni neštetih gliserjev in v morju mravljišča kopalcev, pokaže v vsem svojem sijaju, tako pristna, tako naravna in duhovno umirjena, kot zna biti samo ona, narava. Ob tem, da je dodatek k temu še voda, ki sprošča, ki umirja, ki je nekaj svojevrstnega, pa ne bom izgubljal besed, zakaj še nisem spoznal človeka, ki na morju ne bi užival. Takega bi sicer takoj poslal k psihiatru. Morje je nekaj, kar težko opišem z besedami, osebno mislim, da je to drug planet, nekaj nadnaravnega, plemenitega, zaradi česar sem tako srečen, ko sem z njim. Za boljšo predstavo pred očmi – govorim o tem, ko sem več kot deset morskih milj od obale, ko obale ne vidim, ko se usedem na krmo Meringe (tako je ime mojemu ribiškemu čolnu), pomočim noge v morje in ne razmišljam o ničemer, le prepustim se toku energije, valovanju, temperaturni spremembi voda – zrak, gledam žarke svetlobe, ki se lomijo v globino, barvo gladine, ki se spreminja glede na barvo neba, gladino morja, ki ni nikoli enaka, odvisna od vetrov, plime in oseke, morskih tokov, ki nastajajo zaradi položaja lune, in še bi lahko našteval dejavnike, zakaj na morju ni nikoli enako. Je pa podobno. In če dobro razmislim – seveda je logično, zakaj obstajajo dnevi, ki so dobri za ribolov, in zakaj obstajajo dnevi, ko je riba neznano kje. Ko sneži, v gozdu ne srečamo gobarjev, ko sije sonce, ne skačemo po lužah. In tako je tudi pod morsko gladino. Pritisk, valovanje, temperatura, položaj lune in sonca, dan in noč, vse je odvisno od sklopa teh dejavnikov, od vsega je odvisno, ali bo ribolov uspešen ali ne.
Pred tednom dni je večina mojih prijateljev iz Dalmacije, ki imajo dovoljenje ICCAT za lov tuna, prišla v Istro lovit to plemenito ribo. 12 malih »podvzetnikov«, ki imajo letos nenormalno velike kvote ulova, pluje za ribo enako, kot se ptice selijo na toplo. Večina teh fantov je doma iz Biograda, Vodic, z Murterja, iz Jezera in Šibenika, saj deset let nazaj, ko so se izdajala dovoljenja za izlov tuna, iz Istre skoraj ni bilo tunolovca. Ta šport oziroma poklicni izlov se je začel v Istri le nekaj let nazaj. Včasih tudi plivarice, ki lovijo sardele, niso priplule na ta lepa območja hrvaške obale, danes pa sem naštel več kot 80 plivaric, ki so iz Dalmacije v Istro prišle lovit sardelo. Kjer je več sardele, je tudi več tuna. Zaradi plitvega morja se morje hitreje ohladi, to pa je pogoj, da se riba pogosteje hrani. Morje v severnem Jadranskem morju se pri 50 m globine ohladi na temperaturo med 15–20 °C hitreje kot na jugu, zato je v oktobru, novembru in decembru v Istri bolje za določeno vrsto ribe.
V glavnem, dragi moji, skoraj nimam prostega konca tedna od poletja do danes. Prvi november, praznik, ki so ga zopet napolnili gostje, tokrat iz Nemčije, zato sem ta teden malo »šprehal«. …

FRIGANI SARDONI
Ni boljšega kot imeti sveže sardone, katerim sem le odrezal glavo in s prstom »postrugal« drobovino, jih šokiral v ledu, saj so prav ti najnevarnejši vir bakterij. Če niso takoj iz morja šokirani z ledom, niso za konzumiranje. …

RIŽOTA IZ LIGNJEV NA »ŠPORKO«
Črni nohti = kuha se rižota na »šporko«. Lignjem le očistim kljun in oči, iz hrbta potegnem prozorno pero in jih narežem na kolobarje. …

Več si lahko preberete v 214. št. revije Val navtika.