Intervju: prof. dr. Tom Turk
Prof. dr. Tom Turk, biolog in biokemik, ki je 36 let zaposlen kot raziskovalec in profesor na Biotehniški fakulteti v Ljubljani, v prostem času pa se že več desetletij aktivno ukvarja tudi s potapljanjem in podvodno fotografijo, v zadnjem času pa predvsem s kopensko naravoslovno fotografijo, pravi, da je, kar se tiče aktualnih dogajanj v našem okolju, realni pesimist. Ker pozna človekovo naravo in družbenoekonomski sistem, v katerem ta živi, v paradigmi neoliberalnega kapitalizma sistemskih rešitev, ki bi šli v smeri zamejevanja in omejevanja ter resnega odpravljanja vseh dejavnikov, ki prispevajo h globalnemu segrevanju, ne vidi.
Že dolgo nazaj je dejal, da bo narava preživela. Z nami ali brez nas. Ljudje bi morali glede teh stvari ukrepati zaradi sebe, da preživimo mi kot vrsta.
Leta 2007 je bil izdan vaš poljudnoznanstveni priročnik Pod gladino Mediterana. V monografiji najdemo fotografije z natančnim ter sistematičnim opisom okoli 700 rastlinskih in živalskih vrst, ki živijo v Jadranu oziroma Sredozemlju. Seveda to še zdaleč niso vsa, prof. dr. Lovrenc Lipej iz Morske biološke postaje je v intervjuju za Val navtiko povedal, da je samo v slovenskem morju zabeleženih okoli 2.000 različnih živalskih vrst, od tega je 222 vrst rib. A kljub temu tako obsežne literature s tovrstno tematiko verjetno ni prav veliko?
TT: Ta knjiga je bila narejena s ciljem, da se vanjo vključijo izključno tiste vrste, ki jih lahko prikažemo s kvalitetnim slikovnim materialom. Kljub temu menim, da dejansko bolj popolnega slikovnega priročnika za širšo uporabo, ki bi vseboval vsaj nekaj osnovnih podatkov o biologiji, ekologiji in oceanografiji Sredozemskega morja, ni. Tudi v tujem jeziku. Obstajajo sicer veliko bolj popolne monografije, ki pa ne temeljijo na fotografskem gradivu.
Publikacije v knjigarnah ni mogoče več dobiti; se po dveh ponatisih pripravlja še tretji?
TT: Prav zdaj se dogovarjamo z založbo Rokus o tretji, prenovljeni in dopolnjeni izdaji z okoli 50 novimi vrstami, a ni še nič dorečenega.
Več si lahko preberete v marčevski izdaji revije Val navtika 247.