HIGHFIELD 760 patrol
O Highfieldu smo v naši reviji že nekaj pisali. Dotaknili smo se manjšega modela DL 590, tokrat pa gremo v drugo serijo. Teh je pri Highfieldu kar šest. Roll up in ultralite sta primerni za manjše pomožne čolne, že sama imena pa izdajajo njihovo namembnost. Sledijo classic, ocean master, deluxe in patrol. Vsem je skupno, da jih je mogoče naročiti oziroma kupiti le v aluminijski izvedbi trupa, ki je posebne izvedbe za dolgotrajno uporabo na morju. Tovarniška oznaka aluminija je Marine Grade aluminium alloys 5052, ki se odlično vari in ima dolgo življenjsko dobo. Plošče so debeline od 2,5 do 5 mm, odvisno od modela in obremenjenosti trupa.
ZUNANJOST
Čoln je zanimive oblike, ki mu jo daje čvrsta streha z velikim oknom. Na gumenjakih ne vidimo prav pogosto skoraj pol zaprtega hard-topa, ki pa so ga tukaj uporabili za zaščito posadke. Na čoln je najlažje vstopiti kar s strani, saj so tubusi prevlečeni s protidrsno podlago. Premec je tukaj malenkost drugačen, ima namreč samo vodilo vrvi sidra in ne premore premčne stopnice. Pri zastopniku Burin Boats iz Ljubljane že pripravljajo predelavo, kjer bo dodana premčna stopnica z električno gnanim vitlom za sidro. …
PLOVNE LASTNOSTI
Glede na to, da je maksimalna moč motorja, ki jo prenese Highfield patrol 760, 250 KM (186 kW), sem bil nad izbiro navdušen. Yamaha F250 V6 je z velikim navorom in 4.150 kubičnimi centimetri delovala odlično. Velikanska zaloga moči v kombinaciji z zelo tihim delovanjem me je prepričala in navdušila. Naše 1100 kilogramov težko testno plovilo smo do maksimalne hitrosti 48 vozlov pognali v pičlih 20 sekundah, motor se je ob tem zavrtel do spoštljivih 5.850 vrt/min. Pri potovalni hitrosti 35 vozlov je motor brnel pri 4.100 vrt/min in povzročal zanemarljiv hrup. Ob pospeševanju gumenjak ni pretirano povzdigoval premca, kot smo vajeni pri manjših modelih, ampak je enakomerno pospeševal do najvišje hitrosti. Zelo hitro in ostro vožene zavoje je premagoval suvereno. …
SPLOŠNI VTIS
Na splošno sem bil zadovoljen tako z obliko kot tudi z zasnovo gumenjaka, saj so pri Highfieldu dokazali, da so med najboljšim proizvajalci specialnih plovil. Navdušen sem bil nad manevrskimi sposobnostmi, hitrostjo, pri rešitvah detajlov in zelo solidno izdelavo ter predelavami. Motor je enkraten in se pokaže kot zanesljiv in tih sogovornik. Hitrost ni pravi pokazatelj, saj najbolj navduši pri pospešku med 3.000 in 5.000 vrt/min in neverjetnim navorom, ki skrbi, da ne zmanjka moči v vseh režimih plovbe. …
Več si lahko preberete v 221. št. revije Val navtika.