Guinessova knjiga rekordov – hitreje, višje, močneje…
V duhu končanih olimpijskih iger in njihovega gesla Citius, altius, fortius (hitreje, višje, močneje) smo pobrskali po Guinnessovi knjigirekordov 2018 in izbrali tiste, ki jim lahko v navtičnem in z morjem povezanem svetu zaradi izjemnih dosežkov na glavo poveznemooljčni venec. Med njimi so tudi presežki, katerih avtor je narava. Začenjamo pa s tistim, za katerega je zaslužen naše gore list.
SLOVENSKI REKORDER
Največja razdalja z desko za veslanje stoje (supom) v 24 urah (moški) znaša 165,23 kilometra, preveslal pa jo je naš Rok Puvar (intervju z njim je bil objavljen v 206. številki Val navtike) na Velenjskem jezeru 24. in 25. septembra 2016. Rok Puvar, ki je večkratni državni prvak v jadranju, jadralnem deskanju in deskanju z veslom, je na void že od malih nog. Ideja za rekord se je Mariborčanu, ki živi na Obali, porodila med pripravami za prečkanje Jadrana s supom. Razmere, v katerih je bil dosežen rekord, niso bile
najugodnejše. Zaradi toplega jezera in mrzlega zraka je nastala gosta megla, v jutranjih urah se je večkrat spustila nad jezero, tako da se je Puvar celo nekajkrat izgubil in iskal boje, okoli katerih je krožil. Pred nizkimi temperaturami so ga ščitila oblačila Sandiline, deska pa je morala biti komercialna različica desk, ki so v prodaji. Puvar je s tem podrl rekord Američana, ki je znašal 160 km, že v septembru 2017 pa je naš supar presegel samega sebe pri novem poskusu na Velenjskem jezeru, in sicer za 2 km. Rok Puvar s tem »sledi svojim sanjam«, kar je moto, ki ga najdemo na njegovih spletnih straneh, poleg še enega motivacijskega vodila: »Rojen si za zmage, a da postaneš zmagovalec, moraš zmage načrtovati, se zanje pripravljati in jih pričakovati. Osredotočiti se moraš na zmagovanje.«
PRVIČ OKROG SVETA S ČOLNOM
NA SONČNO ENERGIJO
Mednarodna šestčlanska posadka je z največjim plovilom na sončno energijo na svetu, s katamaranom Türanor Planetsolar, ki pluje pod švicarsko zastavo, prihaja pa iz nemške ladjedelnice Knierim Yachtbau, 27. septembra 2010 v Monaku odrinila na pot okoli sveta. 31 metrov dolga jahta s 537 mÇ sončnih celic je za svojo pot potrebovala 1 leto in 220 dni. S tem je podrla dva rekorda: za najhitrejše prečkanje Atlantika s plovilom na sončno energijo ter najdaljšo razdaljo, ki jo je kdajkoli opravilo plovilo, gnano s sončno energijo. Po opravljeni nalogi je bilo plovilo dano v čarter za namene turistične plovbe po Sredozemlju…
JADRANJE BREZ PREMORA
PROTI Z SOLO (ŽENSKE)
Med 20. novembrom 2005 in 18. majem 2006 je Angležinja Dee Caffari (intervju z njo si lahko preberete v 225. številki Val navtike) s svojo 22 m dolgo enotrupno jadrnico Avivo plula proti zahodu nazaj na startno točko v angleški Portsmouth. Caffarijeva je 16. februarja 2009 končala tudi regato Vendée Globe ter tako postala prva ženska, ki je brez premora obplula svet v obeh smereh.
HRVAŠKI REKORDER
V eno izmed naslednjih izdaj Guinnessove knjige rekordov bo vpisan tudi rekord Hrvata Budimirja Šobata Bude, ki je na nedavni navtični razstavi v Zagrebu v montažnem bazenu postavil nov Guinnessov rekord v statičnem potapljanju in zadrževal dih kar 24 minut in 11 sekund (o tem smo pisali v prejšnji, 227. številki Val navtike). S tem je podrl svoj nekdanji rekord, ki je znašal 24 minut in 3 sekunde. Buda se je potopil v sklopu akcije »Ne diham«, ki podpira center za avtizem, kamor je zaradi motnje avtizma vključena tudi njegova 17-letna hči. Pravi, da to, kar je storil, ni nič posebnega v primerjavi s tem, kar počnejo drugi starši otrok z avtizmom: »Mama, ki speče torte za vse v centru, ali oče, ki vzame poleg svojega otroka še dva druga k zobozdravniku, so prav tako posebni.«…
Več si lahko preberete v št. 228 revije Val navtika