Fountaine Pajot – MY 44
V zadnjih letih katamarani doživljajo svoj hitri razvoj predvsem na račun veliko prostora pod palubo in na njej, enostavnega upravljanja, udobne plovbe in drugih prednosti pred klasičnimi enotrupci. Svojo pot med motornimi katamarani druge generacije je z MY 37 začela utirati tudi francoska ladjedelnica Fountaine Pajot, na letošnji razstavi v Düsseldorfu je pokazala novo 44-čeveljsko različico. Odveč je poudarjati, koliko je bilo zanimanja in naročil, saj je to le posledica pametnih rešitev in vizije podjetja, ki med dvotrupci dosega vsakoletno dvoštevilčno rast in postavlja nove trende.
4, 40 in 400
Francoska ladjedelnica Fountaine Pajot vsekakor ni novost med ponudniki katamaranov, a je treba vseeno nekaj besed nameniti ladjedelnici, ki je že nekaj let med našimi preizkusi nismo omenjali. Ladjedelnica Fountaine Pajot je bila ustanovljena leta 1976, ko so štirje jadralski navdušenci, Jean-François Fountaine, Yves Pajot, Daniel Givon in Rémi Tristan, hoteli uresničiti svoje sanje ter snovati in graditi plovila v lastni ladjedelnici. Z združenimi močmi so uspeli nekaj izjemnega, to lahko danes z gotovostjo trdimo, v navtični industriji pa so že pustili svoj pečat. Po 40 letih delovanja je Fountaine Pajot ena izmed najuspešnejših ladjedelnic na svetu s stalno zavezanostjo k novostim, razvoju in sledenju trendu svetovne navtike. Število 40 pa poleg preteklih let zaznamuje število različnih modelov katamaranov, ki so jih poslali na trg. …
Na palubi
Prihod na palubo s krmne strani bo prek zelo velike kopalne ploščadi (650 cm x 170 cm). Krmna ploščad je proti doplačilu na hidravliko in nam tako zagotovi dvigovanje pomožnega čolna ali vodnega skuterja ter zasebno plažo tik nad vodno gladino. V ta namen so vgrajene zložljive stopnice za premagovanje višine med spuščeno ploščadjo in krmo plovila. Za premagovanje višinske razlike med visokim pomolom in ploščadjo si bo treba omisliti klasični mostiček. Predvidena lokacija vpetja je na levi strani ob stopnišču, a ga seveda ne morete čisto skriti v notranjost, saj je oddaljenost do pomola prevelika za take izvedbe. Klasični mostiček bo tako koristen tudi za dvig pomožnega čolna. Prihod v kokpit je po levi in desni strani speljan s tremi širokimi stopnicami. …
V notranjosti
Osrednji in največji prostor na plovilu predstavlja salon s kuhinjsko nišo in krmarskim mestom. Skupaj več kakor 20 m2 površin, obdanih z velikimi okni in drsnimi vrati s tremi krili, z možnostjo odpiranja na levo ali desno stran po lastni izbiri ali potrebi. Z odprtino s kar 230 cm lahko iz kuhinjskega pulta nastane »šank«, kjer bomo spili pijačo dobrodošlice, preden se bomo na primer podali v notranjost. Na desni strani, takoj za vhodom, je torej kuhinjski pult iz koriana v obliki črke U z dimenzijami domače kuhinje (114 cm x 201 cm x 151 cm). …