Fareast 23 r

Fareast 23 r

Val208
AVTOR Julijan Višnjevec
FOTO Julijan Višnjevec

Z Daljnega vzhoda prihaja sveža popestritev hitrega flotnega jadranja. Fareast 23 r je delo navtičnih oblikovalcev studia Simonis-Voogd, znanih po svojih hitrih jadrnicah in večtrupcih. Nekaj več kot sedemmetrski fareast z oznako r naznanja hitro jadranje v veter in z vetrom. Nazaj zašiljen premec z izvlečnim kosnikom omogoča pravo mero agresivne športnosti, medtem ko široka in odprta krma daje občutek, da je jadrnica bistveno večja, čeprav jo lahko brez težav prevažamo po cesti. To je tudi ena od poglavitnih prednosti pred večjo sestro 28 r, ki je ena od kandidatk za evropsko jadrnico leta (»Yacht of the year«) v kategoriji posebnih jadrnic.

Ladjedelnica Fareast Boats
Podjetje Shanghai Far East Boats Co. Ltd je bilo ustanovljeno leta 2002. Svoje mesto med ladjedelnicami za rekreacijo in prosti čas je kmalu pridobilo z licenco mednarodne jadralne zveze (ISAF) za gradnjo optimistov. …

Na palubi
… Krmar ima preko argole s krmilnim listom odlično povezavo. V ta namen je na krmi okrepljen del, kjer je krmilo pričvrščeno na krmno zrcalo. Krmilo iz ogljikovih vlaken tudi pri preizkusu ni bilo trdo in je dobro prenašalo odzive na podaljšek, zato smo imeli odličen občutek kontrole. O tem bomo več povedali nekoliko kasneje, saj je kokpit v primeru, ko gre za jadrnico za dnevna jadranja, praktično najpomembnejši element na jadrnici. Višina buma na palubi je 133 cm, kar pomeni, da bomo morali pri jadranju v veter, še bolj pa pri jadranju z vetrom paziti na glave in sojadralce. …

Pod palubo
Kot se spodobi za regatne in športne jadrnice, je prostor pod palubo namenjen shranjevanju jader, pa ne takrat, ko bomo jadrali, temveč v času, ko bo jadrnica čakala v marini ali na prikolici. Glede na velikost bi se dalo v jadrnici tudi prespati, a model fareast 23 r ni namenjen temu, saj so prostori zaradi športnih linij okrnjeni, kar se tiče udobja in svetlobe. …

Na plovbi
Priprava na jadranje je v primeru regatnih jadrnic pomembna, saj jader nimamo na palubi ali že pripravljenih na bumu, temveč jih vsakodnevno pospravljamo. To velja tudi za vrvi in ostalo opremo, zato je potrebno pred jadranjem vse namestiti na svoje mesto. Takoj, ko opravimo namestitve, smo pripravljeni za jadranje. V našem primeru še nismo imeli zunajkrmnega motorja, zato je sledilo nekaj segrevalnih manevrov obrata v veter v kanalih marine. …

Več si lahko preberete v 208. št. revije Val navtika.