Dufour 410 GL

Dufour 410 GL

Val 193
AVTOR Uroš Gabrijelčič
FOTO Uroš Gabrijelčič

Notranjost

… Krmni kabini sta identični po ureditvi in seveda merah. Predprostor (81 x 66 cm) je dovolj ustrežljiv do uporabnikov, zlasti s stojno višino 196 cm. Dvojno ležišče je na najširšem delu široko 163 cm, tam, kjer ga moti motorni prostor, pa 147 cm, ne glede na to pa je dovolj udobno, pripravno pa je tudi, da je konstruirano tako, da njegov sprednji del uporabimo kot sedež. K udobni namestitvi sodi tudi višina nad ležiščem. Tudi v tej kabini je dvojna omara kombinirana, kratka polica nad bočnim, fiksno zaprtim oknom, pa ob sedežu pred omaro edini dodatni odlagalni prostor. Dvoje oken poskrbi za zračenje in dnevno svetlobo, dodatno veliko okno, ki gleda v kokpit, pa k temu dodaja še piko na »i«. Za umetno svetlobo poskrbijo dobro razporejene gibljive svetilke.

Kuhinjski blok je nameščen ob desnem boku, takoj za vhodom v barko. V dolžino meri 150 cm, v prostor pa s 60 cm sega še hladilna skrinja. Dvojni plinski štedilnik s pečico sodi v standardno ponudbo, prav tako dvojni izplakovalnik, ves razpoložljivi prostor naokoli pa je zapolnjen z omaricami in predali. Dve dodatni svetilki nad pultom zelo dobro osvetljujeta delovni prostor, na kar marsikje pozabljajo. Možnost izplakovanja s slano vodo je kot vedno dobrodošla, nožna črpalka pa bi lahko bila nameščena bolj ob pohištvu. …

Paluba

Nekaj je videti že na prvi pogled: kot vedno elegantno oblikovano palubo, moderen dvodelen kokpit, ki je na krmi lahko povsem odprt, in streho kabine, kjer imamo ob običajnih oknih še veliki, recimo jim panoramski okni, in ki pomembno pripomoreta k notranji osvetlitvi, kakor smo že opisali. Nista pa edini, saj dve gledata tudi v kokpit. Opaziti je tudi aluminijasti profil, v katerega vpnemo sprayhood in tračnico škote z drsnikom, ki je nameščena na kabini, da bi bil v kokpitu čim manj v napoto. Glede na to, da je pri novem dufourju jambor pomaknjen precej proti premcu – s tem je močno povečana površina glavnega jadra v razmerju do genove -, vpetje škote na bumu ni problematično. …

Na plovbi

Novi dufour 410 GL je kupcem na voljo s standardno in nadstandardno površino jader. Razlika sicer ni izjemno velika, a ne bo nepomembna v šibkih vetrovih, je pa treba k razliki prišteti tudi drugačno kobilico in ugrez. In seveda drugo ceno. Novi dufour, ki je sicer od predhodnika nekoliko lažji, ima nekaj manj jader; res je, da je glavno večje, je pa zato genova namesto 140-odstotna samo 128-odstotna, skupaj pa torej vetru ponuja 73,60 m2 jader, medtem ko jih je dufour 405 imel 80,90 m2.

V dveh dnevih, ki smo jih imeli na voljo za testiranje treh dufourjev, 500, 410 in 310, vsi GL, so nam šle vetrovne razmere dokaj na roko. Spremenljivi vetrič nam je namenjal od 8 do 12 in na trenutke tudi 14 vozlov, kar je bilo dovolj, da smo spoznali jadralne lastnosti barke v razmerah, ki so pri nas najpogostejše. Opremljeni z navijalno genovo in glavnim jadrom smo lahko preizkušali predvsem plovbo v veter in ugotovili, da ima jadrnica rajši bočne vetrove in tiste s pol krme, kot pa jadranje ostro v veter. Zmogli smo sicer kot 35o, a navedene hitrosti niso bile dovolj, da bi presegli 5,3 vozla. Do 5,4 vozla smo jadrali ob kotu 40o in do 6,1 vozla ob kotu 60o. Ko se je na trenutke veter okrepil na 14 vozlov, se je jadrnica izkazala z zelo živahnim jadranjem in do 6,8 vozla hitrosti. Izziv dneva je bil torej v danih razmerah doseči 7 vozlov in tudi to se nam je posrečilo! …

Več si lahko preberete v Valu št. 193.