Doživite pristen objem narave in utrip tradicije v počitniški deželi Nemčiji
Ljubljana, 7. april 2023 – Nemška turistična organizacija si tudi v letu 2023 prizadeva za krepitev odnosov med državama in slovenske popotnike vabi k obisku številnih destinacij s pestrimi programi in aktivnostmi, ki jih povezuje zavezanost trajnostnemu turizmu. V sredo, 5. aprila, so v Ljubljani nanizali vrsto obetavnih podatkov s področja turizma in podrobneje predstavili letošnje kampanje, ki se osredotočajo na Unescovo svetovno dediščino in pristna doživetja v naravi.
»Nemčija je čudovita dežela, ki jo odlikuje izjemna raznolikost, zato bo ob obisku prav vsak popotnik našel nekaj zase. Ob promociji Nemčije kot turistične države se že leta prilagajamo izzivom časa. V zadnjem obdobju je to seveda organizacija potovanj s trajnostnega vidika, saj so popotniki vse bolj ozaveščeni, ponudniki pa se bolj kot kadarkoli prej zavedajo, kako pomembna sta skrb za okolje in ohranjanje pristne kulture,« je ob nagovoru zbranih povedala veleposlanica zvezne Republike Nemčije, gospa Natalie Kauther.
Izjemno okrevanje turistične panoge
Turizem je za Nemčijo izrazito pomembna panoga, saj zaposluje kar 2,8 milijona ljudi in je lani ustvarila približno 30 milijard prihodka, kar predstavlja 6,4 % bruto domačega proizvoda. V primerjavi z letom 2021 je število potovanj v letu 2022 naraslo za kar 143 %. Nemčija je tako s 450,8 milijona nočitev izrazito povečala svoj tržni delež med konkurenčnimi državami v Evropi in se med njimi po priljubljenosti med evropskimi gosti povzpela na drugo mesto. K izboljšanju položaja turistične panoge smo prispevali tudi slovenski gostje, saj zadnji podatki kažejo na več kot 98-odstotno okrevanje obsega števila nočitev slovenskih gostov v Nemčiji v primerjavi z letom 2019. Po letu 2021 s 19,9 % rastjo števila nočitev, se je trend nadaljeval tudi v letu 2022. 108.780 potovanj in 426.506 nočitev slovenskih gostov v Nemčijo je doprineslo k 29,9 % rasti števila nočitev in v absolutni številki bi slednje pomenilo 98.172 nočitev več kako leto poprej. Sodeč po številu obiskov so najbolj priljubljene destinacije Bavarska, Baden-Württemberg in Hessen, med mesti pa München, Berlin, Nürnberg in Frankfurt na Majni. Predvsem nepozabne gradove in očarljiva mestna jedra je na dogodku kot glavne atribute Bavarske omenila Dagmar von Bohnstein, predsednica Slovensko-nemške gospodarske zbornice, ki je hkrati izpostavila tudi čudovito pokrajino in številne naravne znamenitosti, značilne za obe državi.
Kar 51 znamenitosti pod Unescovo zaščito
Poleg poslovnih potovanj in poti, povezanih z obiski prijateljev in sorodnikov, se vse več turistov za obisk Nemčije odloči zaradi izjemne naravne dediščine in kulturnih znamenitosti. Kar 51 znamenitosti, zabeleženih na Unescov seznam svetovne dediščine uvršča Nemčijo v sam vrh držav z največjo gostoto naravnih in kulturnih zakladov. Kot je povedala Maja Horvat, vodja predstavništva Nemške turistične organizacije, so v sklopu letošnje kampanje znamenitosti razvrstili v 7 tematskih področij, in sicer: Gradovi in palače, Kultura in intelektualna zgodovina, Narava, vrtovi in pokrajine, Industrijska kultura, Arhitektura in dizajn, Cerkve in samostani ter Stara mestna jedra. Navedena področja so združili pod ključnikom #51unescoworldheritage in zasnovali osem privlačnih tematskih poti, ki vseh 51 znamenitosti, zaščitenih pod Unescom, povezujejo z javnim prevozom in obiskovalcem nudijo številne priložnosti za edinstvena doživetja. Ob obisku Nemčije bo zvedave popotnike prepričalo tudi raziskovanje nesnovne kulturne dediščine. V registru namreč beležijo kar 131 vpisov, med njimi svetovno znano knajpanje, pa znamenito orglarstvo in tradicionalno pekovsko kulturo z več kot 3000 različnimi vrstami kruha.
Za leto 2023 Nemška turistična organizacija predvideva tudi uspešno nadaljevanje kampanje Embrace German Nature, ki prek zgodb domačinov – ambasadorjev izpostavlja izjemne naravne danosti nemške dežele s kar 16 narodnimi parki, 104 naravnimi parki in 16 Unescovimi biosfernimi rezervati. Kar tretjina nemškega kopnega ozemlja spada pod posebno zaščito kot naravna krajina državnega pomena – po obsegu tega ozemlja Nemčijo prekaša zgolj ena država. Uganete, katera?
Skrb za okolje in zdravje
Na tokratnem dogodku Nemške turistične organizacije, ki ga je povezoval mladi Erik, obraz priljubljenega portala z izletniškimi in popotniškimi vsebinami Kam z mulcem, so obiskovalci glavna načela trajnostne naravnanosti, ki spremljajo letošnje turistične kampanje, uspeli spoznati tudi v praksi. S Katjo Sreš iz združenja Ekologi brez meja so spoznavali raznovrstne vidike zmanjškarskega (zero-waste) življenja in pomembnost ponovne uporabe, ki jo predstavljajo tudi prek svojega portala Manj je več in s sodelovanji s centri ponovne uporabe, kot je KNOF. Ko govorimo o lepši prihodnosti, nikakor ne moremo brez omembe pomena čebel in izdelkov iz medu. Na dogodku je zato Gregor Bregač, predstavnik podjetja Medex, predstavil nov portfolio kakovostnih izdelkov za dobro počutje, ki spodbujajo tudi naravne obrambne mehanizme in krepijo naše zdravje. Poudaril je, da kar 70-letna tradicija podjetja Medex temelji na kakovosti in trajnostnih pristopih. Njihov cvetni prah, med, sirup in matični mleček pa so lahko obiskovalci poskusili tudi v dobrotah, ki jih je pripravila stilistka hrane Gruša Zorn iz kulinaričnega studia Rashushka. Pri oblikovanju odličnega menija jo je vodila predvsem izbira sezonskih in lokalnih sestavin, s poudarkom na divjih rastlinah, ki jih lahko v teh dneh naberemo v prebujajoči se naravi. Izbrane jedi so se lepo ujele s siri podjetja Homan Käserei Champignon ter vinsko spremljavo, pozni borgundec EMOTION in Cuvee Brut penine Rebenschätze iz vinorodnega okoliša Baden-Württemberga, kakor rizlinga vinske kleti SCHWAAB iz Koblenza.
Nemška turistična organizacija (DZT)
Nemška turistična organizacija (DZT) na področju turizma zastopa nemško Ministrstvo za gospodarstvo in zaščito podnebja. Za promocijo počitniških krajev v Nemčiji in širjenje pozitivne podobe nemških turističnih destinacij v tujini DZT v tesnem sodelovanju s partnerji iz nemškega turističnega sektorja, združenji in podjetji razvija strategije, trženjske kampanje in proizvode pod blagovno znamko Nemčija – počitniška dežela.
Osrednja strateška področja delovanja DZT so:
- izvajanje ciljno usmerjenih tržnih raziskav in analiz tržno specifičnega povpraševanja strank, ki služijo kot podlaga za ustrezno, z dokazi podprto ukrepanje;
- upravljanje odnosov in prenos znanja za podporo malim in srednje velikim podjetjem iz turističnega sektorja;
- krepitev prepoznavnosti in izboljševanje profila blagovne znamke počitniške dežele Nemčije s poudarkom na trajnosti in blaženju podnebnih sprememb.
Osrednji temi: trajnost in digitalizacija
DZT v skladu s cilji nemške vlade spodbuja v prihodnost usmerjen in trajnosten turizem Pri tem sta v središču prizadevanj trajnost in digitalizacija.
Da bi bil receptivni turizem bolj trajnosten in hkrati konkurenčen, DZT sledi strategiji treh stebrov – združuje zunanji prenos znanja in komunikacijski pristop z notranjo pobudo za trajnost. DZT Nemčijo v mednarodni konkurenci pozicionira kot turistično destinacijo s trajnostno in vključujočo ponudbo.
DZT je vodilna pri vpeljavi imerzivnih tehnologij (navidezne, obogatene in mešane resničnosti) ter uporabi pogovornih vmesnikov (npr. glasovnih pomočnikov) in umetne inteligence (AI), na primer v chatbotih. Da bi zagotovili prepoznavnost turistične ponudbe na tržnih platformah, ki jih podpira AI, DZT koordinira skupni projekt nemškega turističnega sektorja v zvezi z odprtimi podatki / grafom znanja.
Krepitvi turizma v Nemčiji pomaga mreža 25 zastopništev, ki delujejo pod vodstvom sedeža DZT v Frankfurtu na Majni.