Da na morju ne bi bolelo

Da na morju ne bi bolelo

Val 191

…In katere so nevarnosti, ki nam pretijo na morju, na katere moramo biti v času dopusta še posebej pozorni?

Opekline meduz

Če vas opeče meduza, se vam bo verjetno na prizadetem mestu pojavila rdečica, lahko pa tudi večji ali manjši izpuščaji in mehurji. Reakcija je sicer odvisna predvsem od tega, koliko lovke pride v stik s kožo, koliko strupa je bilo izpuščenega, od starosti meduze, pa seveda tudi od starosti in zdravstvenega stanja osebe-žrtve. Iz prizadetega predela takoj odstranite dele strupenih žlez (ne z golimi rokami, lahko pa s predmetom), ki so ostale na koži, nato pa začnite poškodovano mesto spirati z morsko vodo. Nikar ne spirajte s sladko vodo, saj bo ta pekočo bolečino le še povečala! …

Piki strupenih rib

Tudi v našem, Jadranskem morju bivajo strupene ribe (strupeni morski pajek, bodika ali škarpina …), za katere je prav, da smo z njimi oziroma neprijetnostmi, ki jih lahko povzročijo, seznanjeni.

Za najbolj strupeno jadransko ribjo vrsto vsekakor velja morski zmaj oziroma strupeni morski pajek oziroma pauk, kot mu pravijo na Hrvaškem. Morski zmaj sicer ne piči, pač pa se človek običajno zbode na njegovih bodicah s strupnikom, ki se nahajajo v zašiljenih koncih pod škržnim poklopcem in na hrbtu. Zbode tudi mrtev. Ker je lahko skrit v plitvinah ob obali, v pesku, ga zlahka spregledamo in stopimo nanj. Resda je ta verjetnost majhna, saj je riba plašna in se običajno umakne, če pa vendarle želimo to možnost popolnoma izključiti, bomo po pesku na morskem dnu hodili v kopalnih sandalih ali podobni zaščitni obutvi. Morski zmaj je sicer dobro znan predvsem ribičem, ko ga vlečejo iz svojih mrež.

Simptomi pika so podobni kot pri vseh pikih strupenih rib: bolečina, oteklina in rdečica, v tridesetih minutah pa bolečina postane neznosna. Vbodeno mesto je potrebno karseda hitro potopiti za kako uro v vročo vodo. Strup morskega pajka je namreč termolabilen, kar pomeni, da ni toplotno obstojen oziroma se razgradi in izgine na temperaturi okrog 50 °C. Zato poškodovanega mesta nikakor ne hladite, saj bo s tem strup še hitreje zakrožil po telesu. Če vroče vode nimate pri roki, si lahko pomagate z vžigalnikom ali s segretim kamnom, lahko tudi s cigareto ali z razžarjeno konico noža. Ribiči pravijo, da se moč pajkovega strupa povečuje z njegovo velikostjo. Večji kot je, bolj je strupen. Morski zmaj sicer lahko zraste v dolžino dobrih 50 cm in tehta skoraj dva kilograma. …

Zastrupitev z morskimi sadeži

Zaradi visokih temperatur, ki ustvarjajo idealne razmere za razvoj nevarnih bakterij, poleti pogosto prihaja do zastrupitev s hrano. Mogoče so tako na plovilu kot tudi v restavracijah, slaščičarnah … Prva in najočitnejša simptoma za zastrupitev sta driska ali bruhanje, pogosto pa oboleli trpi za obojim. Spremljajo ju trebušni krči, glavobol in občutki mrazenja. Tudi povišana telesna temperatura je lahko znak zastrupitve. Katera živila so najnevarnejša? Predvsem živila iz surovih jajc, slaščice, nepasterizirani sokovi, mlečni izdelki in sveže (ne sušene) salame. Še posebna previdnost velja pri uživanju morskih sadežev. …

Udari strele, nevihte

Nevihta s strelami in grmenjem sodi na morju med najmanj priljubljene dogodke, saj so pogoji plovbe izjemno težki in tudi nevarni, če se plovilo nahaja v bližini privetrne obale. Poleg vetra in valov pa nevarnost povečuje še elektrika, ki se ob oglušujočem grmenju spušča v morje v obliki strel. Med nevihto se zato izogibajte gibanju po palubi, predvsem pa se na njej ne dotikajte kovinskih delov. Niso redki primeri, ko strela udari v jadrnico – v njen visoki kovinski jambor, v večini primerov pa plovilo oziroma potniki odnesejo »le« z uničenimi elektronskimi inštrumenti. Če ste lastnik čolna ali barke, lahko poskrbite za nekatere varnostne ukrepe kar sami. Dejstvo je sicer, da nobena zaščita ne prepreči udara strele v jadrnico, lahko pa zmanjšamo posledice, ki jih povzroči. Zaščita jadrnice pred tovrstnimi nezgodami je namreč podobna zaščiti objektov na kopnem s strelovodi. …

Več si lahko preberete v 191. št. revije Val navtika.