Cvetoči marec …
Komaj sem čakal ta dišeči marec, ko rastline začnejo brsteti, ko se češnje razbohotijo s cvetovi vseh odtenkov, ko mimoza porumeni in ko se vreme ustali. No, to zadnje še najmanj drži, vsako leto več sprememb pa tudi vreme ni več najboljši prijatelj, ki nam stoji ob strani. Zjutraj sonce in mirno, čez dve uri pada dež kot iz škafa, zopet sonce in 20 ºC, pazite, v marcu smo, pa zvečer skoraj sneg, pazite, v Istri smo. In tako vsak dan disko pod oblaki. Ampak to je marec, to je mesec, ki se ga veselim, ker se nekako začne moja ali pa naša pomlad, ko se začnejo šteti prvi ulovi, najprej sipe, orade, šargi, kasneje se še zobatec iz luknje poda v lov za hrano pa brancin in tako dalje do pica in salpe, ki imata najraje toplo morje pri obali.
Marec je mesec, ko se tudi v pristaniščih, marinah, lučicah, portičih in ne vem še kje vse začne farbati barke, brusiti, polirati, mazati, podmazati, šravfati, skratka – pripravljati barko za poletno sezono, saj je takrat najhuje, če se kje zatakne, mehaniki nimajo časa ali pa so do 10-krat dražji kot zdaj, ko je vse skupaj v mejah normale. …
GRANCEVOLA S TESTENINO
Za pripravo tega mega dobrega raka potrebujemo le veliko ponev, desko za rezanje in leseno kuhalnico. Najprej prepražimo čebulo, za dve veliki rakovici narežem šest čebul in z roko strem dva stroka česna, ki ju skupaj s čebulo prepražim na maslu. Dodam šalšo, zalijem z vročo vodo, dušim, naribam krompir, da se omaka malo zgosti, rakovici snamem vrhnji oklep in jo narežem na štiri kose. …
ČRNA RIŽOTA
Iz 3 kg sveže sipe za šest oseb ni prav poseben podvig narediti vrhunske rižote. Večja težava je, ko imamo eno sipo, takrat je to umetnost. Skratka, na čebuli, česnu in šalši prepražimo narezane neočiščene sipe, le kost za papagaje, oči in kljun sem jim odstranil, take črne pa narezal na rezine in jih s črnilom vrgel v lonec z omako. …
Več si lahko preberete v 217. št. revije Val navtika.