Beneteau Oceanis 35 – Zadetek med kompromisi

Beneteau Oceanis 35 – Zadetek med kompromisi

Val 199
AVTOR Julijan Višnjevec
FOTO Julijan Višnjevec

Četudi pred dobrim letom, čeprav so trdno verjeli v svoj projekt, pri Beneteauju še niso natančno vedeli, kam se spuščajo z modelom Oceanis 38, so letos priznali, da so s prodajo 38-čeveljske jadrnice zelo zadovoljni in da so s konceptom zadeli v črno. O novem modelu Oceanis 35 ni nobenih dvomov več – slednji ostaja del preizkušene formule treh kombinacij v enem. Največja svetovna navtična skupina Beneteau tudi z modelom Oceanis 35 nadaljuje svoj uspešen pohod z inovacijami in s sodobnimi pristopi h gradnji plovil.

Natanko pred letom dni smo preizkusili 38-čeveljski model Beneteaujeve linije oceanis in mislili, da nas nič več ne more presenetiti. Kljub vsemu je po lanskoletni uspešnici jadrnice s tremi možnimi ureditvami letos prišlo logično nadaljevanje z modelom oceanis 35. Poleg dolžine glavni atribut jadrnice ostaja predvsem oprema, izbiramo pa lahko med različicami »daysailer«, »weekender« in »cruiser«. Dodajanje ali odvzemanje prednje pregradne stene je le ena od možnih funkcij pri treh različicah jadrnice, narejene po meri lastnika. Tri ureditve namreč nagovarjajo kupca, da premisli, kakšno jadrnico si v resnici želi in v kakšen namen jo bo uporabljal. Ena od možnosti bi bil sicer nakup bazične oz. osnovne različice, ki bi jo potem nadgrajevati, ko bi finančna sredstva to omogočala. Drugače povedano, osnovna različica je namenjena predvsem dnevnemu jadranju, razlika od neporabljenega denarja pri opremi jadrnice pa bi lahko omogočala nakup prvovrstnih jader. Odločitev je torej odvisna od tega, v kakšne namene bi jadrnico radi uporabili, dobra stvar pa je v tem, da lahko njeno namembnost tudi spreminjate.

Zasnova

Tako kot pri njeni starejši sestri je tudi pri modelu oceanis 35 sodelovala preizkušena in utečena ekipa navtičnih inženirjev Finot-Conq na čelu z gospodom Pascalom Conqom, za interjer in palubo pa so poskrbeli oblikovalci iz podjetja Nauta Design. Trup zaznamujejo ostre linije in znameniti »hard chine« čez celo dolžino trupa. …

Na palubi

Trup modela oceanis 35 je plod znanja, pridobljenega preko večjih Beneteaujevih projektov, in nekaterih rešitev hitrih jadrnic, ki so jih zasnovali v studiu Finot-Conq. Hard chine, za katere še vedno nismo našli ustreznega prevoda, niso le modni dodatek, temveč ugodno vplivajo na obnašanje jadrnice pod določenimi koti nagiba. To je možno čutiti na krmilu, še bolj očitno pa je med jadranjem v šibkem in zelo močnem vetru, ko nam oblika trupa pričara občutek, da vozimo po železniških tirih. Palubna oprema je razporejena za maloštevilno posadko, kokpit pa je zaradi loka povsem prehoden in varen. …

Notranjost

Vstop v notranjost je olajšana z bolj položnimi stopnicami (pod kotom 45 stopinj), kar so dosegli z zamikom kabine proti krmi – škota je namreč pričvrščena na loku nad kabino. Pod stopnicami je nameščen motor (v osnovi) z 20 KM ali 14,7 kW in sail-drive peto. Ob prihodu v salon se odpira svetel prostor, v kolikor pa ni prednje stene, seže pogled vse do premca. Salon v osnovi delimo na osnovno verzijo z manjšo kuhinjo in oblazinjenimi površinami na levi ter desni strani brez mize na sredini. Prostor v salonu je namenjen jadrom in ne bivanju, bolje rečeno spanju pri kateri izmed večdnevnih regat. …

Na plovbi

Model Beneteau oceanis 35 je zasnovan z nekaterimi rešitvami, značilnimi za večja plovila, zato ne preseneča dejstvo, da se na vodi obnaša izjemno suvereno. Hard chine pripomorejo k temu, da pri manjših nagibih dosegamo manj mokre površine, medtem ko se pri večjem nagibu jadrnica »usede« in drži smer, kar je zlasti pomembno pri vožnji v veter. Svoje dodata še dva krmilna lista, pri čemer dobimo občutek, da imamo jadrnico vselej pod kontrolo –krmilni list je namreč na zavetrni strani vselej povsem potopljen. Dve krmilni kolesi nista le modni dodatek, temveč omogočata krmarju, da vseskozi lepo vidi čez premec, obenem pa ta rešitev dopušča prost prehod do krme. …

Več si lahko preberete v 199. št. revije Val navtika.