V treh dneh jadranja, v katerih je tekmovalo osem posadk iz petih držav, ki so se potegovale za dragocene točke drugokategorne regate v jadralnem dvobojevanju (ISAF grade 2), je letos slavila posadka aktualnega prvaka stare celine, Danca Madsa Eblerja.
Po prvem krogu, v katerem so se vse posadke pomerile med seboj, sta se v nadaljevanje uvrstili le prvi dve posadki. Najboljše se je odrezal aktualni prvak Evrope, Danec Mads Ebler, drugo mesto pa je osvojil trikratni zmagovalec Pokala Slovenije, Južnoafričan Ian Ainslie. Preostale posadke so šle v repasaž, iz katerega sta se najprej izvlekli slovenski posadki Jureta Orla, ki se je na dvobojevalska polja vrnil po daljši odsotnosti, in Vesne Dekleva-Paoli, ki je tokrat jadrala brez "svojih" barakud. Kmalu pa se jim je pridružila še posadka Dejana Presena, ki si je izborila možnost tekmovanja za peto mesto, katero si je tudi priborila.
Vodeči Mads Ebler si je za nasprotnico v polfinalu izbral posadko Vesne Dekleva-Paoli, Jureta Orla pa je prepustil Ianu Ainslieju. Obe slovenski posadki sta bili poraženi in imeli možnost, da se med seboj pomerita za tretjo stopničko. "Pomanjkanje tekmovalne kondicije se mi je takoj poznalo," je po napornem tekmovalnem dnevu povedal Orel.
Ker je bila vremenska napoved za nedeljo bolj "nevihtna", se je Bojan Gale, ki je tekmovanje vodil na regatni barki, odločil, da izpeljejo vsaj eno finalno jadranje. V dvoboju za zmago je bil uspešnejši Ebler, v drugem pa Orel.
V nedeljo je pred Koprom pihala zmerna burja, ki je omogočala lepo in atraktivno dvobojevanje, a jih je takoj, ko so štiri posadke izplule na regatno polje, dodobra namočila poštena ploha, toliko, da je bila uresničena vremenska napoved, potem pa je šlo zares. Najprej je bila nazaj v koprskem pristanu zadovoljna Orlova posadka, ki je še enkrat ugnala edino krmarko, toda izkušeno dvobojevalko. »Ko nas je jutranja ploha premočila do kosti, smo se odločili, da odjadramo, kot najboljše znamo. Morda smo bili nekoliko prelahki za ta veter, a dali smo vse od sebe in končno 4. mesto je več kot smo pričakovali. Zame je bil to dober trening, saj zadnje leto tekmujem pretežno na ženskih match race regatah. Sprememba mi je dobro dela. Jadranje v moški konkurenci je na višjem nivoju, priložnost za takšen trening v domačih vodah pa bi bilo greh izpustiti,« je po koncu tekmovanja povedala Vesna, ki se je regate udeležila z naključno izbrano posadko v sestavi Rok Košir, Marko Štanta in Matija Čok.
»Zadovoljen sem s tekmovalnega in organizacijskega vidika. V jadranju sem res užival in na takšen dosežek nisem računal. V slast mi je bil predvsem obračun za tretje mesto z Vesno. Od lani je vidno napredovala in želim ji, da bi se decembra v Perthu kvalificirala na olimpijske igre. Kar se tiče organizacije, pa lahko rečem le, da je bil veter naš zaveznik in ambiciozno zastavljen program smo brezhibno izpeljali,« se je smejalo Orlu, ki so mu na krovu asistirali še Aleš Božnik, Karlo Hmeljak in Jaro Furlani.
Ko je po drugi zmagi Eblerja že kazalo, da bo kmalu zaključen tudi boj za zmago (jadrali so na 3 zmage), se je Ainslie pobral in z 2 : 0 izenačil na 2 : 2. Vendar se je Eblerjeva posadka pred zadnjim dvobojem zbrala in uplenila še tretjo točko. Zmaga na dvobojevalskem Pokalu Slovenije pa jim je dobra popotnica na bližnje prvenstvo stare celine, kjer bodo skušali ubraniti naslov prvaka. MG







