V Supetru na otoku Braču je bila na koncu septembra in v začetku oktobra organizirana tradicionalna jesenska prireditev »Festival grozdja in vina«. Gre za teden avtohtone kuhinje, v katerem posebno mesto zavzema varenik - tradicionalni pripravek iz mladega vina, ki lahko marsikatere dalmatinske jedi še dodatno oplemeniti z zanimivim okusom.
Varenik je dodatek jedem, ki ga dobimo z dolgotrajnim vkuhavanjem grozdnega mošta, znan pa je že iz časa Grkov in Rimljanov. Za varenik trdijo, da je afrodiziak, znan je pa tudi kot energijska pijača, ki so jo uporabljali rimski vojaki za krepitev moči. Zaradi visoke vsebine sladkorja se je uporabljal tudi kot sladilo.
V Dalmaciji je malo krajev, kjer se je do današnjih dni še ohranila tradicija priprave varenika. Bračani so bili prvi, ki so sistemsko obnovili to tradicijo, z Dnevi varenika pa želijo ohraniti ta tradicionalni dodatek jedem, ki je bil stoletja pomemben in neizogiben del sredozemskih receptur kot tudi receptov posameznih jedi, ohranjenih samo v redkih domačijah. Varenik se na Braču pripravlja iz črnega grozdja, medtem ko ga na Korčuli pripravljajo iz avtohtonih sort belega grozdja. Uporablja se kot dodatek različnih omak, pri pripravi brodeta, pašticade in jedi iz divjadi. Varenik je tudi osnova za proizvodnjo balzamičnega kisa, poleg pozitivnih gastronomskih značilnosti pa pospešuje tudi prebavo.
V času prireditve so lahko obiskovalci v supetarskih restavracijah po promocijskih cenah poskusili številne jedi z dodatkom varenika. Organizatorji so ob tem pripravili predstavitev in degustacijo originalnih braških tort (torta Hrapačuša, škripska torta, bračka torta) in sokov iz žajblja. Vinarji so predstavili svoja vina, gostje pa so lahko sodelovali tudi na trgatvi grozdja, po kateri se je nato na posestvu Palute kuhal znameniti varenik.





