Raja Ampat

Raja Ampat

Val 193
AVTOR Borut Furlan
FOTO Borut Furlan

Vse skupaj se je začelo, ko je v moj virtualni poštni nabiralnik v računalniku »priletela« Gillesova pošta. Gilles, Francoz, poročen s Slovenko Jernejo Bene, bolj znano pod imenom Neya, je lastnik potapljaškega centra Alor divers v Indoneziji. Oba z Neyo sta zdaj že moja stara znanca, saj sem se od leta 2007 dalje kar trikrat potapljal pri njiju, enkrat pozimi pa sta me celo presenetila s svojim obiskom pri meni doma v Ljubljani. Gilles me je povabil na potapljaško križarjenje po Raji Ampat z ladjo Ambai, ki je v lasti njegovega prijatelja Jeroma. V Raji Ampat sem se že potapljal pred leti, takrat z ladjo Ondino, in potope sem imel v spominu kot ene najlepših tropskih nasploh. Gilles mi je v pismu zagotovil, da je na to križarjenje povabil samo svoje goste iz Alora, in sicer preverjeno dobre potapljače, tako da na krovu ne bi imeli kakih “pocarjev”, ki bi nam lahko s svojo neizkušenostjo pokvarili potope. Kljub visoki ceni izleta sem se za več kot mamljivo ponudbo odločil. Irena se mi zaradi službenih obveznosti ni mogla pridružiti, zato sem – žal – moral odpotovati sam.

Raja Ampat se nahaja na zahodnem delu indonezijske polovice Papue, torej na vzhodu države, ki se prek ekvatorja razteza v dolžino za skoraj dve Evropi. Pet letal sem moral zamenjati, preden sem prispel na cilj in od sedmih zjutraj, ko sem se v Ljubljani vkrcal, do sedmih zjutraj, ko sem se v Sorongu na Papui izkrcal, je minilo natanko štirideset ur, kajti časovna razlika med obema letališčema znaša osem ur. Dve noči sem tako preždel po letalih in letališčih, in v Kolombu na Šrilanki, kjer sem prestopal, sem na letališču skoraj zaspal in le malo je manjkalo, da bi zamudil naslednje letalo za Džakarto …

Papua, razdeljena med Indonezijo in Papuo Novo Gvinejo, je drugi največji otok na svetu. Njen zahodni del spominja na ptičjo glavo in obdan je s štirimi večjimi otoki – Waigeo, Batanta, Salawati in Misool, ter okoli tisoč petsto majhnimi. Ti štirje veliki otoki so pokrajini dali ime, kajti Raja Ampat pomeni “štirje kralji”. Območje Raje Ampat je veliko 40.000 kvadratnih kilometrov in predstavlja največji narodni park v Indoneziji. Podvodni svet Raje Ampat je svetovni epicenter biološke raznolikosti. Če koralni grebeni Indonezije, Papue Nove Gvineje, Malezije in Filipinov veljajo za območje z največ živalskimi vrstami na svetu, je Raja Ampat središče tega območja. Zaradi tega je indonezijska vlada območje zaščitila z ustanovitvijo narodnega parka.

Območje je redko naseljeno in zelo odročno, “prestolnica”, če si to ime sploh zasluži, kajti po svojem izgledu je malo večja vas, pa je mestece Sorong. Potapljaških centrov je malo in najboljši način za potapljanje v tem podvodnem raju so potapljaške ladje, ki imajo svoje izhodišče prav v Sorongu. Ladjica Ambai, ki je za naslednjih dvanajst dni postala moj drugi dom, se je nahajala skoraj na sredini zaliva v Sorongu. Vkrcavanje je v takšnem primeru vedno adrenalinsko početje, kajti suhljati domačini najprej »nakrcajo« našo opremo na majhne čolničke, s katerimi jo pripeljejo na ladjo. Verjetno se ne zavedajo, da je vsebina nekaterih naših kovčkov, še posebej tistih s fotografsko opremo, vredna več, kot bodo oni zaslužili v vsem svojem življenju! Kaj, če kovček, sicer spretnim mornarjem, po nesreči pade v vodo? Zaradi tega si vedno oddahnem, ko zagledam vso svojo prtljago suho na krovu barke in zadnji dan spet na bregu. …

Več si lahko preberete v 193. št. revije Val navtika.